گفت و گوویژه

وکیل تسخیری مسعود رجوی و گروهک منافقین: من نمی‌توانم با آنها ارتباط بگیرم اما منتظر ارتباط آنها هستم

وکیل حمیدرضا محمدی درباره وظیفه خود نسبت به دفاع از همه متهمینی که دفاع از ایشان بر عهده وی گذاشته شده است، تأکید کرد.

وکلاپرس _ وکیل تسخیری مسعود رجوی در گفت و گوی اخیر خود به عدم ارتباط با موکلانش اشاره کرد و از وظیفه حرفه‌ای خود برای دفاع با همه توان از موکل گفت.

به گزارش وکلاپرس، حمیدرضا محمدی، وکیل ۲۲ تن از اشخاص حقیقی و حقوقی گروهک تروریستی منافقین در گفت‌وگوی اختصاصی با همشهری به روند رسیدگی به پرونده پرداخت و گفت با همه وجود از موکلانش دفاع خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

در جریان رسیدگی به پرونده سران گروهک منافقین، دادگاه با ارسال پیام و انتشار آگهی از متهمان خواست تا در دادگاه حاضر شوند یا وکیل معرفی کنند؛ اما چون هیچ‌کدام وکیلی معرفی نکردند دادگاه برای رعایت حقوق‌شان برای آنها وکیل تسخیری تعیین کرد. این وکلا صرف‌نظر از اتهامات متهمان، طبق قانون وظیفه دارند تا از آنها به بهترین شکل ممکن دفاع کنند.

چطور شد که شما به‌عنوان وکیل مدافع مسعود رجوی و سازمان مجاهدین (منافقین) خلق انتخاب شدید؟

در پرونده‌هایی که اتهامات ‌آنها از یک سطحی بالاتر است و متهم حضور ندارد یا حضور دارد اما توانایی گرفتن وکیل ندارد، دادگاه از کانون وکلا برای او درخواست وکیل متخصص می‌کند. کانون وکلا هم تعدادی وکیل را پیشنهاد می‌کند و دادگاه از بین آنها افرادی را به‌عنوان وکیل انتخاب می‌کند.

اتهامات موکل شما چیست؟

من در این پرونده که ۶۵ جلد است و فقط ۷جلد آن شامل کیفرخواست می‌شود علاوه بر وکالت سازمان مجاهدین خلق به‌عنوان شخصیت حقوقی و مسعود رجوی، وکالت حدود ۲۰ نفر دیگر را نیز بر عهده دارم. اتهامات این افراد بخشی از دفاعیات من در دادگاه است و اجازه دهید فعلا در این‌باره صحبتی نکنم. به همین دلیل صبر کنید تا وقتی نوبت به دفاع از موکلانم رسید در این‌باره صحبت خواهم کرد.

در جنایت‌های منافقین و سرکردگان‌شان تردیدی وجود ندارد اما از طرفی شما سوگند خورده‌اید که از موکلان‌تان با همه وجود دفاع کنید. آیا شما واقعا قصد دارید از مسعود رجوی دفاع کنید؟

من قسم خوردم که دفاع کنم. با ریاست دادگاه بر سر این موضوع صحبت کردیم و ایشان گفتند که شما و همه وکلا با تمام توان‌تان وظیفه قانونی‌تان را انجام دهید. این شوخی نیست، روزی در آن دنیا باید پاسخگو باشیم که در این دادگاه چه کاری کردیم و من با همه توانم از موکلانم دفاع خواهم کرد.

از زمانی که وکیل مسعود رجوی و سایر متهمان این پرونده شده‌اید توانسته‌اید با موکلان‌تان ارتباط برقرار کنید؟

من نمی‌توانم با آنها ارتباطی بگیرم اما منتظر ارتباط آنها هستم و هنوز تماسی با من نگرفته‌اند.

در جریان رسیدگی به پرونده، شما قصد دارید چه طرحی برای دفاع داشته باشید و می‌خواهید از چه جنبه‌ای از موکلان‌تان دفاع کنید؟

صبر کنید. روز دفاعم خواهید دید.

شما وکیل هستید و وظیفه قانونی و حرفه‌ای‌تان را انجام می‌دهید. اما نگران نیستید که مورد قضاوت قرار بگیرید که وکیل مسعود رجوی شده‌اید و می‌خواهید از یک جنایتکار دفاع کنید؟

فقط این موضوع نیست و بیشتر از این است. همه وکلا و همکارانم که وکالت متهمان این پرونده را برعهده داریم در این‌باره نگران هستیم و درباره قضاوت افکار عمومی تحت فشاریم. اما با وجود این تردید نداشته باشید که سعی می‌کنیم بهترین دفاع را انجام دهیم. واقعیت این است که برایمان مهم نیست که موکل چه‌کسی باشد، چرا که شغل ما دفاع کردن حقوقی است، من به تکلیف قانونی‌ام عمل می‌کنم.

بیشتر بخوانید:

درنهایت فکر می‌کنید این پرونده به چه سرانجامی برسد؟

امیدوارم نسبت به بعضی از موکلانم بتوانم دفاعی کنم که یا برائت بگیرند و یا حداقل میزان مجازات برای آنها در نظر گرفته شود.

رسیدگی به پرونده سران منافقین در دادگاه کیفری یک جریان دارد، این در حالی است که معمولا رسیدگی به چنین پرونده‌هایی که ابعاد امنیتی دارد در صلاحیت دادگاه انقلاب است. در این‌باره چه توضیحی دارید؟

جرائمی که در این پرونده وجود دارد و به آنها رسیدگی می‌شود در صلاحیت دادگاه کیفری یک است؛ مثلا قتل. فرزند شهید صیاد شیرازی یکی از اولیای دم و شاکیان پرونده است و چون موضوع پرونده قتل است، صلاحیت با دادگاه کیفری یک است.

منبع: همشهری

‫۶ دیدگاه ها

  1. بجای اتلاف سرمایه مردم در راهروهای kangaroo courts دو پرونده از پرونده های اختلاس رو رسیدگی بفرمایید! اخبار اختلاس و …گوش کر کن شده!

  2. مشمول مرور زمان مگه نشده جرایمشون؟ این ایراد بطور جدی وارده و خیلی دیر یاد محاکمه افتاده اید

  3. شما می تونیدازکولبرها وسوخت برها وکوردها وبلوچ ها هم دفاع کنیدکه چهل وچهارسال است به صورت سیستماتیک کشته می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا