گفت و گو

وکیل احمد صالحی: باید مقررات سختگیرانه‌تری برای سمت بازرسی اسکودا تعریف شود

وکلاپرس- وکیل احمد صالحی نامزد سمت بازرسی در انتخابات اسکودا ضمن نقد و بررسی چالش های فعلی این نهاد به معرفی برنامه های خود پرداخت.

به گزارش وکلاپرس، انتخابات هیات رئیسه و بازرسان اسکودا ۲۴ آبان ۱۴۰۲ به میزبانی کانون وکلای هرمزگان در شهر کیش برگزار خواهد شد. در این انتخابات مجموعا ۴۰ وکیل دادگستری از میان مدیران فعلی و سابق نهاد وکالت داوطلب شده‌اند که از این میان ۱۷ تن برای تصدی منصب بازرسی اسکودا نام‌نویسی کرده‌اند.

وکیل احمد صالحی، عضو کانون وکلای دادگستری مرکزی، در گفت و گو با خبرنگار وکلاپرس به نقد و بررسی چالش های فعلی اسکودا و تشریح برنامه های خود پرداخت.

بیشتر بخوانید:

شرح این گفتگو در ادامه آمده است.

وضعیت فعلی اسکودا و عملکرد مدیران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

برعکس برخی از همکارانی که ممکن است انتقادات بسیاری بر اسکودا داشته باشند، معتقدم جامعه وکالت باید به ضرورت وجودی اتحادیه توجه کند که فلسفه وجودی آن، باتوحه به افزایش تعداد کانونها ملموس تر شده است؛ برای مثال درحصوص همین مصوباتی که اخیرا درمورد نهاد وکالت وضع شده است، اگر اسکودا نبود که نظرات کانون های وکلا را اخذ کند، زیان های جبران ناپذیری ایجاد شده بود.

به طور کلی معتقدم اسکودا به وظایف خود عمل کرده است و براساس همگرایی و عقل گرایی، همین رویه را ادامه دهد و سیاست های خود را منسجم تر کند. مدیران همواره از روی دلسوزی اقدام کرده اند اما برای آینده می توان با عبرت گرفتن از گذشته عملگراتر باشیم.

فراموش نکنیم که وجود اتحادیه اجتناب ناپذیر است و هماهنگی کانون ها برای اصلاح آیین نامه لایحه استقلال بیانگر ضرورت این نهاد بود.

به نظر شما اسکودا در حال حاضر با چه چالش‌هایی مواجه هست؟

باتوجه به ایراد برخی منتقدین به اتحادیه درخصوص اظهار نظر پیرامون مصوبات و…، جایگاه و ساز و کار این نهاد به یک چالش اساسی تبدیل شده است. باتوجه به اینکه این نهاد با مقرره قانونی پدید نیامده است، ممکن است بسیاری از امتیازات را از دست بدهد اما به نظرم اینکه اسکودا فعلا به صورت قراردادی باقی بماند بهتر است. البته میتوان با تغییراتی در اساسنامه به سمت بهبود و تقویت این نهاد رفت.

چالش دیگر اسکودا، نداشتن مقر است. این موضوع بشدت روی تمرکز امور و پیشبرد اهداف تاثیر دارد. داشتن مقر سبب میشود مدیران به طور منظم برای امور محتلف گرد هم آیند و تصمیم بگیرند.

چه برنامه‌هایی برای سمت بازرسی دارید؟

معتقدم همین رویکرد سمت ها مطلوب است اما درمورد سمت بازرسی، باید تاکید کنم که بازرس باتوجه به وظایفی که داد، باید مستقل از جناح بندی ها باشد تا وامدار هیات رئیسه و مدیران سایر کانون ها نباشد.

وظایف بازرس براساس اساسنامه اسکودا، نظارت بر امور مالی و همچنین اجرای مصوبات شورای اجرایی و مجمع عمومی است؛ از آنجا که کانون های وکلا در امور مالی، به خوبی عمل کرده اند، تاکنون درخصوص این وظیفه مشکلی نبوده است.

اما معتقدم یکی از چالش های جدی اتحادیه، نداشتن نظارت موثر بر اجرای مصوبات شورای اجرایی و هیات عمومی است.

بازرسین تاکنون درخصوص ارائه گزارش دوره ای از میزان اجرای مصوبات شورای اجرایی و مجمع عمومی عملکرد خوبی نداشته اند. لذا در این خصوص حتما به ارائه گزارش دوره ای خواهم پرداخت و درمورد میزان اجرای مصوبات مذکور و یا دلایل عدم اجرا و… گزارش خواهم داد.

در بخش مصوبات با تراکم ایده های خوب مصوب مواجه هستیم که در عمل و اجرا تعطیل مانده است. بنابراین وقت آن رسیده که با تغییراتی، هیات عمومی به جای انتخاب بازرس در هیات رئیسه، بازرس را ناظر بر اقدامات هیات رئیسه بداند و ساز و کارش را فراهم کند.

همکاران در هیات عمومی باید مقررات سختگیرانه تری برای بازرس تعریف کنند تا درصورت عدم اجرای این وظیفه پاسخگو و مسئول باشد؛ چراکه در بسیاری موارد بازرس بخاطر رعایت حال اشخاص و بعضا کانونها از نظارت بر اجرای مصوبات کوتاه می آید.

به نظر شما مدیران در مواجهه با چالش‌ها بایستی چه رویکردی داشته باشند؟

معتقدم سیره عقلا، تعامل بر مبنای قانون است. مسئله مهم درخصوص نحوه تعامل است؛ هیات رئیسه باید ساز و کاری برای نزدیک شدن به افکار عمومی وکلا پیدا کند و دائما نظرات را جویا شود تا بر همان مبنا عمل کند. لذا مدیران اسکودا بایستی به پشتوانه خود که همان جلب نظر اعضاست توجه کند.

رویکرد شما درخصوص شفاف‌سازی، اطلاع‌رسانی و تعامل با رسانه‌ها چگونه خواهد بود؟

مدتی قریب به ۶ سال در جلسات مکرر اسکودا حضور داشته ام و حداقل برای سه دوره این انتخابات حق رای داشته ام؛ همواره در این دوران تاکید داشتم که اسکودا باید تریبونی برای انعکاس اخبار داشته باشد. تلاش خواهم کرد در محدوده اختیاراتم برای شفاف سازی اقدام کنم.

بیشتر بخوانید:

در حال حاضر مهم‌ترین مسئله صنفی وکلا را چه می‌دانید؟

به نظرم در حال حاضر مشکل اساسی وکلا، استقلال نهاد وکالت است که دادرسی عادلانه را مخدوش خواهد کرد و این رویه سبب خواهد شد سرمایه گذاری خارجی کاهش یابد. لذا مهم ترین مسئله سیاست گذاری حاکمیت برای کانون های وکلا بدون در نظر گرفتن مصلحت آنها و جامعه است.

رویکرد شما نسبت به وکلای در معرض خطر چیست؟

یکی از کارهای بسیار عالی اتحادیه، برنامه تشکیل کمیته پیگیری وکلای در معرض خطر اسکودا بود؛ کانون وکلای دادگستری مرکزی از ابتدای مطرح شدن این طرح، از مدافعان بود.

معتقدم ضمن تشکیل کمیته و دبیرخانه فعال در اسکودا، بایستی به صورتی سیستماتیک و منسجم، زمینه و ساختار عملکرد اثربخش و مداخله حمایت‌گرانه کانون‌ها از وکلای در معرض خطر فراهم شود؛ با این قید که فارغ از بروکراسی یا محافظه‌کاری و به صورتی مسئولانه و موثر بتوانند در سطح منطقه‌ای و ملی از وکلا حمایت بایسته و سزاوار داشته باشند.

لذا تمام اهتمام خود را برای نظارت بر اجرای طرح مصوب شورای اجرایی و هیات عمومی به عنوان بازرس اتحادیه خواهم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا