یادداشت

موسسه حقوقی دادبانان ؛ دپارتمان‌ها ، اهداف و عملکرد

موسسه حقوقی دادبانان، با مدیریت عاملی دکتر فرهاد بیات مدرس دانشگاه تهران و وکیل پایه یک دادگستری، در یک دهه اخیر به عنوان یکی از مؤسسات حقوقی پیشرو در جذب و به کارگیری نخبگان رشته‌ی حقوق با هدف ارائه‌ی خدمات حقوقی تخصصی، از جمله آموزش کاربردی حقوقی و مشاوره و وکالت تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی فعالیت نموده است. این مؤسسه در راستای ارائه‌ی خدمات حقوقی مبتنی بر تخصص‌گرایی و استفاده از نیروی انسانی متخصص در هر گرایش از دانش حقوقی، در تلاش است تا با همکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌های معتبر کشور، وکلا و کارآموزان وکالت گامی مهم در جهت ایجاد یک مؤسسه‌ی حقوقی مبتنی بر دانش و تجربه برداشته باشد.

مؤسسه حقوقی دادبانان دارای چهار دپارتمان اصلی به شرح زیر است:

دپارتمان آموزش:

یکی از مهمترین خلاءهای نظام آموزش کشور، به خصوص در رشته حقوق، آموزش کاربردی مسائل است. مؤسسه‌ی حقوقی دادبانان در راستای حل این مشکل با همکاری دانشکده ی کارآفرینی و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دانشگاه کانون وکلای دادگستری مرکز و سایر نهادهای دخیل در این امر، مبادرت به برگزاری دوره‌ هایی به صورت حضوری و آنلاین در جهت ایجاد عدالت آموزشی می‌نماید. دوره‌ها کاملاً کاربردی و مبتنی بر تجربه‌های عملی و علمی وکلا، اساتید و متخصصین هر حوزه برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

مهمترین دوره هایی که دپارتمان آموزش موسسه حقوقی دادبانان در هر نیم سال برگزارکننده‌ی آن می‌باشد عبارت است از :

۱-دوره جامع پرورش مشاور حقوقی که بر اساس سرفصل‌های کتاب «آنچه مشاور حقوقی باید بداند» تدریس می‌شود. که شامل ۱۵۰ ساعت آموزش تخصصی مباحث اصول قراردادنویسی، حقوق کار،اسناد تجاری با تمرکز بر چک، حقوق مالیاتی، حقوق شرکت های تجاری، حقوق بیمه تامین اجتماعی، حقوق مالکیت فکری و تجارت الکترونیک می‌باشد.

 هدف از این دوره این می‌باشد که شرکت‌‌کنندگان در دوره‌‌ مشاور حقوقی، بتوانند “مهارت‌‌های لازم برای عهده‌‌دار شدن حرفه‌‌ مشاور حقوقی” را کسب نمایند. موسسه حقوقی دادبانان دانش‏پذیران برتر دوره‌‌ مشاور حقوقی را به شرکت‌‌های متقاضی معرفی می‌نماید تا به عنوان مشاور حقوقی در شرکت‏های مذکور جذب و مشغول به‏کار شوند. معمولاً در همین راستا برای شناسایی نفرات برتر، آزمونی تحت عنوان آزمون مشاور حقوقی برتر دادبانان پس از اتمام کارگاه برگزار می‏شود که دانشپذیران اختیار شرکت در آن را دارند.

۲ دوره وکیل حرفه ای در دعاوی ملکی که هدف از برگزاری آن، آشنایی وکلا و کارآموزان وکالت و مشاورین حقوقی با مسائل پر کاربرد در پرونده‌های ملکی و همچنین افزایش آگاهی آنها نسبت به مقررات این حوزه و نحوه طرح دعوا و دفاع در پرونده‌های ملکی می‌باشد. در این دوره طی ۱۰۰ ساعت آموزش کاربردی مباحثی همچون دعاوی قراردادهای مشارکت در ساخت، مقررات شهرداری، دعاوی پرکاربرد ملکی، تغییر کاربری اراضی، حقوق ثبت املاک به صورت کاربردی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۳- دوره مهارت های بنیادین وکالت در پی ارتقای مهارت های عملی وکالت برای کارآموزان و وکلای جوان می‌باشد.

یکی از راه های ارتقای مهارت های وکیل حرفه ای، آشنایی با تجربیات حاصل از پرونده های قضایی است که گاهی ممکن است چندین سال به طول انجامد و متضمن نکات ارزشمندی باشد که در طول چند ساعت قابل بیان باشد و وکیل را در مدت کوتاه تری به وکیل مجرب تر تبدیل کند؛ در این راستا طی ۱۰۰ ساعت آموزش کاربردی مباحثی چون نکات حرفه ای تنظیم قراردادهای حق الوکاله، صفر تا صد کار با سامانه خودکاربری وکلا، دادخواست نویسی، لایحه نویسی، فن دفاع و ایرادات شکلی، نکات کاربردی در اجرای احکام و اسناد و پرونده خوانی با موضوعات کاربردی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۴- همچنین به فراخور، در هر نیم سال دوره های دیگری نیز مثل کارگاه مجازی تخصصی پرورش مشاور حقوقی استارتاپ‌‌ها، کارگاه های مهارت افزایی حقوقی، کارگاه جامع پرورش مشاور حقوقی بین‌المللی و… نیز برگزار می‌گردد.

دپارتمان انتشارات و پژوهش‌های حقوقی:

دادبانان دانا واحد انتشاراتی مؤسسه‌ی حقوقی دادبانان می‌باشد که قصد دارد کتب ارزشمند کاربردی در حوزه‌ی حقوق کسب و کار و سایر امور حقوقی کاربردی را معرفی و ارائه نماید. همچنین دانش‌پذیران می‌توانند با پیش مطالعه‌ی کتب مرتبط با کارگاه‌ها، با آمادگی بیشتر در کارگاه‌های مؤسسه شرکت کنند که فهم و درک عملی و دقیق‌تری از مطالب داشته باشند.

دپارتمان وکالت دعاوی و مشاوره حقوقی:

یکی از مهمترین خدماتی، که موسسه حقوقی دادبانان ارائه دهنده‌ی آن می‌باشد، خدمات مشاوره حقوقی و وکالت در دعاوی می‌باشد. تیم وکلای متخصص موسسه با دارا بودن تجارب حرفه ای و تخصصی در زمینه حقوق کسب و کارها و امور ملکی به ارائه خدمات وکالتی و مشاوره ای می‌پردازد.

دپارتمان داوری:

امروزه یکی از شیوه های مهم حل و فصل اختلاف، داوری است, همینطور به دلیل ساده تر بودن تشریفات رسیدگی داوری، آزادی طرفین اختلاف در انتخاب داور مورد اعتماد خود، کم هزینه تر بودن داوری، انتخاب داور دارای صلاحیت تخصصی در موضوع مورد اختلاف و سایر دلایل مشابه تمایل بیشتری به حل اختلافات از طریق داوری به وجود آمده است. به عبارت دیگر می توان گفت این روش حل اختلاف با طبع اختلافات و دعاوی حقوق کسب و کار هماهنگی بیشتری دارد. مؤسسه حقوقی دادبانان نیز در همین راستا، یکی از بخشهای تخصصی اصلی خود را به داوری اختصاص داده است.

لازم به توضیح است یکی از دوره هایی که موسسه حقوقی دادبانان با همکاری مشترک دپارتمان وکالت دعاوی و دپارتمان آموزش در جهت مسئولیت اجتماعی و حرفه ای خود برگزار می‌نماید، دوره حضوری آموزش کارآموزان و وکلای جوان دادبانان می‌باشد. این دوره به صورت کاملا رایگان و حضوری زیر نظر وکلا و متخصصین موسسه برگزار می‌گردد. در این دوره علاوه بر آموزش عملی و حضوری مباحث اولیه وکالت، دانشپذیران در قالب گروه هایی برای تمرین کار تیمی حقوقی به بررسی و ارائه پرونده های واقعی ارجاعی از سمت اساتید می‌پردازند و در انتهای دوره نیز یکی از همین پرونده ها در قالب موت کورت برگزار می‌گردد. تجربه شرکت در این دوره به گواهی شرکت کنندگان علاوه بر تقویت روحیه کار تیمی حقوقی، منجر به بالا رفتن سطح دانش علمی و عملی، بالارفتن اعتماد به نفس و در نتیجه جذب بیشتر پرونده شده است.

‫۳ دیدگاه ها

  1. جزو موسسات خوب هست و شرکت در دوره هاش برای من آموزنده و لذت بخش بوده💐
    با آرزوی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا