اخبار قوه قضاییهویژه

معاون راهبردی قوه قضاییه مدعی سازگاری معیار «نصاب شناور» طرح تسهیل مجوز کسب‌وکار با سند تحول قضایی شد

وکلاپرس-  معاون راهبردی قوه قضاییه طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار  را همراستا با اهداف سند تحول قوه قضاییه برشمرد و افزود: قوه قضاییه در اجرای سند تحول قضایی مصمم است.

به گزارش وکلاپرس به نقل از فارس، سید محمد صاحبکار خراسانی که فارغ‌التحصیل مقطع دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه تربیت مدرس است، با اشاره به اهمیت سند تحول قضایی، حذف ظرفیت گذاری عددی را عاملی برای شکل گیری رقابت و شفافیت در حوزه خدمات حقوقی و انگیزه ای برای خدمات بهتر و ارزان‌تر برشمرد.

راهکارهای سند در همه حوزه ها پیگیری می شود

سید محمد صاحبکار خراسانی با اشاره به اینکه با دستور صریح مقام معظم رهبری سند تحول قضائی مبنای اقدامات تحولی در قوه قضائیه است و با پیگیری جدی رییس قوه قضائیه، راهکارهای سند در همه حوزه ها پیگیری می شود، درباره طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت: این طرح به دنبال افزایش شفافیت و رقابت و برداشتن ظرفیت گذاری عددی از آزمون‌های حرفه‌ای مشاغل حقوقی است. موضوعی که سند تحول قضایی هم بر آن تاکید کرده داشته است.

سند تحول قضایی برای حل مشکل مردم بر توسعه خدمات حقوقی تاکید دارد

دبیر ستاد راهبری اجرای سند تحول قضایی تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که مردم با آن مواجه هستند، دشواری دسترسی عمومی به خدمات حقوقی مانند وکالت است و سند تحول قضایی برای حل این مشکل مردم، بر توسعه خدمات حرفه ای حقوقی تاکید دارد و یکی از راهکارهایی که برای رسیدن به این هدف در نظر گرفته شده است، حذف ظرفیت گذاری عددی از آزمون‌های حرفه‌ای مشاغل حقوقی مانند وکالت و جایگزین کردن صلاحیت سنجی علمی به جای آن است. از این جهت می‌توان گفت که طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در راستای اجرای سند تحول قضایی تنظیم شده است.

بیشتر بخوانید: سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس: چرا قوه قضاییه واکنشی به طرح تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار نداشته است؟

معاون راهبردی دستگاه قضا خاطر نشان کرد: در سند تحول قضایی تاکید شده که پذیرش وکلا باید بر اساس اصول رقابتی و بدون تعیین سقف ظرفیت عددی صورت بگیرد. در این زمینه قطعا به معیاری برای سنجش صلاحیت علمی نیاز است که در طرح مجلس به این نکته توجه شده است.

ظرفیت گذاری عددی آسیب‌هایی را به حوزه خدمات حقوقی وارد کرده است

صاحبکار خراسانی در خصوص در نظر گرفتن معیار شناور به عنوان معیار صلاحیت علمی برای صدور پروانه‌های وکالت، دفاتر اسناد رسمی و کارشناسان رسمی اظهار داشت: ظرفیت گذاری عددی برای مشاغل حرفه ای حقوقی در سال اخیر آسیب‌هایی را به حوزه خدمات حقوقی وارد کرده و از این نظر ضرورت داشت که ظرفیت عددی حذف شود. در این میان جایگزین کردن معیار شناور این ویژگی را دارد که در هر دوره آزمون، فارغ از سختی یا آسانی سوالات، افراد برتر شناسایی شده و امکان صدور پروانه برای آن‌ها را فراهم می‌کند.

سختی سوالات در نتیجه آزمون نتیجه‌ای ندارد

دبیر ستاد راهبری اجرای سند تحول قضائی اظهار داشت: معیار شناور نسبت به معیارهای مطلق این مزیت را دارد که سختی سوالات در نتیجه آزمون نتیجه‌ای ندارد. در نتیجه ذی نفعان انگیزه‌ای برای دستکاری در آزمون‌ها و طرح سوالات سخت نخواهند داشت.

طراحی سوالات آزمون وکالت در دست ذی نفعان باقی مانده است

معاون راهبردی قوه قضاییه اضافه کرد: بر اساس طرح مجلس هنوز طراحی سوالات آزمون‌هایی مانند آزمون وکالت در دست ذی نفعان باقی مانده است و برای همین هم قرار دادن معیار مطلق برای پذیرش در این آزمون‌ها منطقی نیست و باید معیار شناور قرار داده شود.

بیشتر بخوانید: مفاسد تصویب طرح تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار در درجه اول متوجه قوه قضاییه است

صاحبکار خراسانی درباره جزئیات معیار شناور در طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هم گفت: در این طرح ۷۰ درصد میانگین نمره ۱ درصد برتر آزمون معیار قرار داده شده است که به نظر کافی به نظر می‌رسد و می‌تواند حداقل‌های علمی پذیرفته شدگان را هم در نظر بگیرد. اگر هم عدد بیش از ۷۰ درصد تعیین شود، تعداد پذیرفته شدگان کاهش می‌یابد و حوزه خدمات حقوقی آسیب می‌بیند.

ایده ای که کف ثابت نمره برای قبولی داوطلبان قرار داده شود اصلا صحیح نیست

وی افزود: این ایده که کف ثابت نمره برای قبولی داوطلبان قرار داده شود اصلا صحیح نیست؛ زیرا که طراحی آزمون در دست ذی نفعان است و این قاعده موجب می شود ذی نفعان با طراحی سوالاتی مبهم و سخت نسبت به تعیین تعداد پذیرفته شدگان اقدام کنند و انحصار را تداوم ببخشند. مضاف بر این که برای افزایش رقابت در آزمون باید معیار های انتخاب پذیرفته شدگان همه پویا باشند.

به علت رقابت افراد کاهش سطح علمی پذیرفته شدگان اتفاق نمی‌افتد

معاون راهبردی دستگاه قضا تاکید کرد: برخی افراد نسبت به تعیین معیار شناور به عنوان معیار سنجش صلاحیت علمی ابراز نگرانی می‌کنند و قرار دادن این معیار را موجب کاهش سطح علمی افراد تصور می‌کنند. این در حالی است که با توجه به تعداد زیاد متقاضیان آزمون‌های مختلف، امکان پیش بینی شرایط و اجماع سازی بین داوطلبان وجود ندارد. مضاف بر این به علت رقابت افراد در بین کانون‌های مختلف که در آزمون وکالت اتفاق می‌افتد، کاهش سطح علمی پذیرفته شدگان اتفاق نمی‌افتد.

بیشتر بخوانید:سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس: چرا قوه قضاییه واکنشی به طرح تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار نداشته است؟

شکل گیری رقابت و شفافیت در حوزه خدمات حقوقی

صاحبکار خراسانی افزود: یکی از مولفه‌هایی که بر کیفیت خدمات حقوقی تاثیر می‌گذارد، شکل گیری رقابت و شفافیت در حوزه خدمات حقوقی است. بر این اساس هر چه تعداد فعالان در حوزه خدمات حقوقی افزایش یابد، انگیزه افراد برای ارائه خدمات بهتر و ارزان‌تر بیشتر می‌شود و از همین جهت است که رفع انحصار از کلیه مشاغل حوزه حقوقی کشور ضرورت دارد.

قوه قضاییه در اجرای سند تحول قضایی مصمم است

وی در پایان گفت: قوه قضاییه در اجرای سند تحول قضایی مصمم است و از طرح‌هایی همچون طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که به تحقق اهداف سند تحول هم کمک می‌کنند، استقبال خواهد کرد.

منبع: فارس

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. حرف منطقی ای نیست. سوال ها وفتی خیلی سخت باشه برای همه سخته. اینطور نیست که طراحان سوال باعث بشن که قبولی سخت بشه. بهترین روش همین ظرفیت ثابت با آزمون یک مرحله ای تستی هست.

 2. جناب شما در جایگاهی نیستید که بخواهید برای کانون وکلا اظهار نظر بکنید برید در مورد جذب قضات و کارمندانتان اظهار نظر کنید که سالی ۱۰نفر بیشتر قاضی جذب نمیکنید و این همه کمبود قاضی دارید درود بر شرف کانون که این همه فارغ التحصیل حقوق جذب کرده شما چی آیا سالی ۲۰۰۰هزار قاضی جذب کردید ، خیر خیر پس لطفاً اظهار نظر نفرمایید

 3. شما دارید از چیزی دفاع میکنید و حرف میزنید که خودتان به آن عمل نمیکنید سالی ۲۶۰۰۰هزار فارغ التحصیل در آزمون جذب قضات شرکت میکنند در مرحله گزینش همش ۱۰۰نفر گزینش میشن و در آخر ۱۰نفر پذیرش میکنید پس لطفاً برید در مورد شیوه جذب قضات تجدید نظر بفرمایید نه وکالت که کاملا به یمن مرکز مشاوران کاملا اشباع شده

 4. می بینم اظهارات به جای این مسئول محترم قوه قضائیه به برخی وکلا که دنبال منافع صنفی خود هستند و تو این صفحه دارند نظر می دهند برخورده . اظهارات ایشون عین واقعیت است . تاکنون نه اسکودا و نه کانون های وکلا هیچ برنامه منسجمی برای آینده نهاد وکالت نداشته اند و فقط برخی اوقات جلساتی که می گذارند هیچ خروجی ندارد . اصلا وضعیت فعلی نهاد وکالت و برنامه های ان به هیچ وجه شباهتی با هیچ کدام از کشورهای دنیا در این خصوص ندارد . همین آزمونی که این دوستان اسکودا و کانون ها مدعی علمی بودن آن هستند که بصورت تستی برگزار می شود یک روش منسوخ شده در همه جهان است . الان یک فردی که یک لیسانس حقوق از فلان دانشگاه پیام نور یا آزاد دور افتاده ترین نقطه کشور دارد و فقط جزوه خوانده و اصلا کتاب های حقوقی و مرجع را مطالعه ننموده با چند وقت کار روی نمونه تست و… قبول می شود و بعد بهترین دانشجویان دانشگاه های خوب کشور که بطور استدلالی در طول دوران تحصیل پاسخ به مسائل و امتحانات را می دادند پشت این سد گرفتار شدند . چون تست است و تبحر تست زنی می خواهد ؟ آخه مگر رشته حقوق رشته تاریخ یا جغرافیا یا هنر یا … است که تستی باشد . پس شما نگران ها دنبال چه هستید . پس بسیار این طرح طرح خوب و قابل توجهی برای آینده نهاد وکالت است و اگر اسکودا و کانون ها در این خصوص دغدغه دارند شیوه آزمون را تغییر دهند ( تشریحی و مصاحبه )

 5. می بینم اظهارات به جای این مسئول محترم قوه قضائیه به برخی وکلا که دنبال منافع صنفی خود هستند و تو این صفحه دارند نظر می دهند برخورده . اظهارات ایشون عین واقعیت است . تاکنون نه اسکودا و نه کانون های وکلا هیچ برنامه منسجمی برای آینده نهاد وکالت نداشته اند و فقط برخی اوقات جلساتی که می گذارند هیچ خروجی ندارد . اصلا وضعیت فعلی نهاد وکالت و برنامه های ان به هیچ وجه شباهتی با هیچ کدام از کشورهای دنیا در این خصوص ندارد . همین آزمونی که این دوستان اسکودا و کانون ها مدعی علمی بودن آن هستند که بصورت تستی برگزار می شود یک روش منسوخ شده در همه جهان است . الان یک فردی که یک لیسانس حقوق از فلان دانشگاه پیام نور یا آزاد دور افتاده ترین نقطه کشور دارد و فقط جزوه خوانده و اصلا کتاب های حقوقی و مرجع را مطالعه ننموده با چند وقت کار روی نمونه تست و… قبول می شود و بعد بهترین دانشجویان دانشگاه های خوب کشور که بطور استدلالی در طول دوران تحصیل پاسخ به مسائل و امتحانات را می دادند پشت این سد گرفتار شدند . چون تست است و تبحر تست زنی می خواهد ؟ آخه مگر رشته حقوق رشته تاریخ یا جغرافیا یا هنر یا … است که تستی باشد . پس شما نگران ها دنبال چه هستید . پس بسیار این طرح طرح خوب و قابل توجهی برای آینده نهاد وکالت است و اگر اسکودا و کانون ها در این خصوص دغدغه دارند شیوه آزمون را تغییر دهند ( تشریحی و مصاحبه )

 6. درپاسخ به شما سید میلاد. بدترین شیوه آزمون که فقط تست زن ها که فقط در طول تحصیل جزوه خوندند قبول می شوند همین آزمون منسوخ و غیر استاندارد تستی کانون وکلا هست . بطور کل نحوه آزمون و گزینش وکیل بایستی تغییر کند . در همه دنیا امتحانات تشریحی است و آن هم مرحله ای . پس حرف های معاونت محترم راهبردی قوه قضائیه صحیح است . ضمنا خطاب به آقا یا خانم دال در پائین صفحه که ظاهرا وکیل هستند و می ترسند این طرح تسهیل باعث شود که نانشان آجر شود باید گفت : برادر یا خواهر من شما اگر سواد حقوقی و پشتکار داشته باشید در رسیدگی به پروند ه های ارجاعی هیچ نگرانی وجود ندارد حتی اگر همه افراد کوچه و بازار وکیل شوند باز شما مشتری های خودت را دارید . پس دنبال کار خودتان باشید تا اینطور اعلام نظر می کنید .

 7. ببخشیدا به بنده برنخورده دارم عین حقیقت و میگم و شما هم شدی وکیل و ماهی یه پرونده برات نیامد بعد میفهمی که صرفا وکالت یه تبل توخالیه که صداش از دور خوشه و برای هزینه دفترت باید بری از بابات التماس کنی کرایه بهت بده که صاحب دفتر بیرونت نکنه واینم بگم بنده دانشگاه روزانه درس خواندم کسی که از پس چند سوال تستی برنیاد مطمئن باش از پس سوال تشریحی هم برنمیاد

  1. بعضیا از وکالت فقط اسم وکیل رو میخوان و نمیخوان درس بخونن و خودشونو توجیه میکنن به ایشون که گفتن فقط وکلا مخالف هستن باید بگم که من وکیل نیستم و داوطلب ازمون هستم ولی مخالف این طرح هستم چون بین من که درس میخونم با تویی که تنبلی رو پیشه ی خودت کردی و منتظر طرح تسهیلی باید فرقی باشه

  2. آقای دال یا هرچی . مثل اینکه تو از وکالت چیزی نمی دونی . خوب معلومه وقتی چند تا تست زدی و قبول شدی نتیجه اش هم همینه . بنده هم وکیل هستم و خوب می دونم چی دارم می گم . اگر همه هم وکیل شوند باز بنده هیچ مشکلی ندارم چون مشتری های خودم رو دارم و چون کارم خوب بوده آنها هم بنده رو به دیگران معرفی کردند و… ضمنا در خصوص روش تستی . چرا شما متوجه نمی شوید منظور بنده چی هست . تو این روش فقط تست زن ها که فقط جزوه خوندند موفق می شوند روش تستی یک روش غیرعلمی و بدرد نخور هست و فرقش با تشریحی از زمین تا آسمان هست . روش تستی در همه دنیا منسوخ شده و همه جهان دارند برای شروع کار وکالت آزمون هایی تشریحی و امتحانات سخت می گیرند . شما کجای کاری یک کم برو بروز شو و مطالعه کن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا