اخبار قوه قضاییهویژه

مراسم معارفه حجت الاسلام مصدق به عنوان رییس دیوان عدالت اداری برگزار شد

حجت الاسلام مصدق پیشتر در سمت معاونت حقوقی و امور مجلس رییس قوه قضاییه مشغول به خدمت بود

وکلاپرس ـ مراسم معارفه حجت الاسلام مصدق به عنوان رییس جدید دیوان عدالت اداری با حضور معاون اول قوه قضاییه صبح امروز برگزار شد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از میران، در مراسم امروز(۳۱ فروردین ۱۴۰۰) حجت الاسلام مصدق که پیشتر عهده دار معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه بود، به عنوان رییس دیوان عدالت اداری معرفی و از زحمات حجت الاسلام بهرامی رییس سابق این دیوان تقدیر شد.

ابلاغ و اجرای اصولی حکم صادره دیوان عدالت اداری موجب بازدارندگی است

حجت‌الاسلام‌ محسنی اژه‌ای با بیان اینکه نقش دیوان عدالت اداری در جلوگیری از پیدایش انحرافات و کجروی‌ها در دستگاه‌های حکومتی و اجرایی بسیار برجسته است، گفت: دیوان عدالت اداری با رسیدگی به موقع به شکایات مردم از مأمورین و واحد‌های حکومتی و همچنین با انطباق آیین‌نامه‌های دستگاه‌های اجرایی با قانون و شرع در مقابل پیدایش انحرافات و کجروی‌ها در دستگاه‌های حکومتی و اجرایی می‌ایستد و از این منظر به اقامه حق و اعتلای کشور کمک شایانی می‌کند.

بیشتر بخوانید: با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری وکالت و مشاوره حقوقی در زمره تسهیل سرمایه‌ گذاری قرار نمی گیرند

وی در ادامه با اشاره به ضرورت اتقان آرای صادره در دیوان عدالت اداری، گفت: لازمه صدور آرای متقن، عبارت از سهم درست از قوانین و تقریب برداشت‌ها از قانون و همچنین ایجاد ساز وکار‌های مدون برای تشخیص درست موضوع و مشورت کردن با کارشناسان خبره است.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: ابلاغ و اجرای اصولی و درست حکم صادره از سوی دیوان عدالت اداری و نحوه اجرای این حکم می‌تواند در اثربخشی و بازدارندگی احکام صادره بسیار نقش‌آفرین باشد.

قضات دیوان عدالت اداری نسبت به عدم ایجاد فاصله بین صدور دستور موقت و رسیدگی‌ ماهوی توجه جدی داشته باشند

محسنی اژه‌ای با اشاره به ارجاعات زیاد و کار سنگینی که بر دوش قضات و کارکنان دیوان عدالت اداری است، گفت: مسئولان و قضات دیوان عدالت اداری باید نسبت به عدم ایجاد فاصله زیاد بین صدور دستور موقت و رسیدگی‌های ماهوی، توجه جدی داشته باشند؛ چرا که در صورت ایجاد فاصله زیاد میان دستور‌های موقت و رسیدگی‌های ماهوی، عارضه‌های زیادی تحمیل می‌شود.

بهرامی و مصدق دز زمره مدیران جهادی هستند

معاون اول قوه قضاییه در ادامه با تقدیر از زحمات و خدمات حجت الاسلام والمسلمین بهرامی در طول مسئولیت تصدی ریاست دیوان عدالت اداری و همچنین آرزوی توفیق برای حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق ریاست جدید این دیوان، اظهار داشت: آقایان بهرامی و مصدق در زمره مدیران جهادی و انقلابی دستگاه قضا هستند که در اذهان هر دوی این بزرگواران چیزی جز خدمت به مردم و کشور و نظام نیست و هردوی آن‌ها جزو مدیران تکلیف‌مدار دستگاه قضایی هستند که در هر پست و سمتی که حضور داشتند با حسن سلوک و تمرکز در امور، توفیقات شایانی را کسب کردند.

معاون اول قوه قضاییه در پایان با اشاره به مسئولیت خطیری که مسئولان، قضات و کارکنان دستگاه قضایی بر عهده دارند، گفت: شاغلین در این سمت‌ها باید دائماً نسبت به زیرمجموعه خود مراقبت داشته باشند و این مراقبت‌ها شامل نظارت‌های تشکیلاتی و فردی می‌باشد.

بیشتر بخوانید: رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال مصوبه هیات مقررات‌ زدایی در خصوص مجوز سردفتری

مصدق: تلاش خواهیم کرد قانون جدید دیوان عدالت اداری و اصلاح آن با قید فوریت به نتیجه برسد

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مصدق رئیس جدید دیوان عدالت اداری گفت: هدف از تاسیس و تشکیل دیوان عدالت اداری ایجاد نظم اداری صحیح در کشور است؛ اساسا دیوان عدالت اداری برای آن تشکیل شده که اگر کسی مظلوم واقع شد به دیوان عدالت اداری مراجعه ‌کند و برای نظام قضایی ما افتخاری است که نهادی به عنوان دیوان عدالت اداری دارد.

وی ادامه داد: بدون شک تلاش خواهیم کرد تا پنجاه درصد توانمان را برای سه وظیفه ذاتی خود که در قانون اشاره شده بگذاریم و پنجاه درصد توان را نیز برای پیشگبری از وقوع پرونده به دیوان عدالت اداری خواهیم گذاشت و حتما اتاق فکری را در این خصوص تشکیل می‌دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق تاکید کرد: امروز باید آسیب شناسی شود که دلایل ورود پرونده به دیوان عدالت اداری چیست و آیا نمی‌توان در همان سازمان‌ها و ادارات این مشکلات را حل و فصل کرد؟ امروز سیاست قوه قضاییه حتی در خصوص جرایم نیز این چنین است.

بیشتر بخوانید: دیوان عدالت اداری بخشنامه الزام به استفاده وکلا از صندوق فروش را ابطال نکرد

وی با بیان اینکه باید برنامه ریزی جدی برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دیوان عدالت اداری داشته باشیم، گفت: شاید بعضی از این مسایل نیازمند قانون باشد که حتما به دنبال آن خواهیم رفت، اما گاهی هم ممکن است بعضی از این مسایل با یک آیین نامه و یک دستور رفع شود.

وی تلاش برای کاهش اطاله دادرسی و تسریع در وصول پاسخ‌ها را نیز از دیگر برنامه‌های کاری خود در دیوان عدالت اداری عنوان کرد

رئیس دیوان عدالت اداری یادآور شد: تلاش خواهیم کرد قانون جدید دیوان عدالت اداری و اصلاح آن نیز با قید فوریت به نتیجه برسد چراکه محسنات خوبی با خود به همراه دارد.

منبع: میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا