اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی

ارائه طرحی جدید از سوی نمایندگان مجلس برای فروش خدمت سربازی

وکلاپرس- طرحی با عنوان «طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی» به منظور آغاز دور تازه ای از فروش خدمت سربازی تقدیم مجلس شده است.

در این طرح با عنوان طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی که به منظور آغاز دور تازه ای از فروش خدمت سربازی با امضای ۴۶ نفر از نمایندگان تقدیم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شده، پیش بینی شده است که مشمولان دارای حداقل ۸ سال غیبت با پرداخت جریمه هایی بین ۲۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان بسته به میزان تحصیلاتشان، کارت معافیت از خدمت دریافت کنند.

لازم به ذکر است که این طرح در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۲۰ از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده است و هنوز هیچ اقدام تقنینی روی آن انجام نشده و به این جهت به هیچ وجه قابل استناد نیست و مشخص هم نیست در چه زمانی و با چه متنی به عنوان یک قانون به تصویب برسد و قابلیت اجرا پیدا کند.

طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی

ماده ۱- مشمولانی که تا زمان ابلاغ این قانون ۸ سال غیبت دارند؛ می توانند با پرداخت جریمه، کارت معافیت خدمت دریافت کنند.

تبصره ۱- معیار محاسبه غیبت از ۱۸ سال تمام شمسی، یعنی شروع ۱۹ سالگی است.

تبصره ۲- سربازان در حین خدمت سربازی که قبل از اعزام، مدت زمان غیبتشان ۸ سال یا بیشتر بوده، می توانند برای خرید خدمت اقدام کرده و یگان مربوطه موظف است مرخصی استحقاقی بابت پیگیری اداری موضوع به میزان یک تا دو برابر زمان عادی لازم برای به نتیجه رسیدن موضوع تعیین تکلیف، به وی اعطا نماید تا بعد از طی کردن مراحل اداری آن از خدمت مرخص شوند.

تبصره ۳- در مورد سربازان فراری اگر مدت زمان غیبت به حد نصاب برسد، بدون معرفی به مقامات قضائی، مشمول این قانون می شوند.

تبصره ۴- معیار شروع محاسبه آغاز غیبت برای مشمولان غیر ایرانی که تابعیت ایرانی کسب کرده باشند، نیز ۱۸ سال تمام شمسی است.

تبصره ۵- معیار محاسبه غیبت دانشجویان از زمان فارغ التحصیلی، اخراج یا انصراف از تحصیل است ولی اگر دانشجویی تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ فارغ التحصیل، اخراج یا از انصراف دهد؛ معیار محاسبه غیبت وی از تاریخ فارغ التحصیلی مقطع قبلی است.

تبصره ۶- اگر مشمولی بدون دریافت معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل کرده است، مدت زمان غیبت آن از ۱۸سال تمام شمسی محاسبه می شود اما هزینه ای که پرداخت می کند مطابق با آخرین مدرک تحصیلی وی است.

ماده ۲- میزان جریمه موضوع ماده (۱) این قانون براساس مدرک تحصیلی و به شرح ذیل است:

  1. زیردیپلم: دویست میلیون ریال (۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
  2. دیپلم: سیصد میلیون ریال (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
  3. فوق دیپلم: پانصد میلیون ریال (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
  4. کارشناسی: هشتصد میلیون ریال (۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
  5. کارشناسی ارشد: یک میلیارد و دویست میلیون ریال (۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
  6. دکتری غیرپزشکی: دو میلیارد ریال (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
  7. دکتری پزشکی: چهار میلیارد ریال (۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
  8. پزشکان متخصص: هشت میلیارد ریال (۸.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)

تبصره ۱- ایرانیان خارج از کشور نیز با پرداخت پنجاه درصد (%۵۰) اضافه بر این مبالغ مشمول این قانون خواهند بود.

تبصره ۲- به ازای هرسال غیبت مازاد بر ۸ سال، ده درصد (%۱۰) به مبلغ جریمه های فوق افزوده می شود، غیبت بیشتراز ۶ ماه، یک سال محاسبه می شود.

تبصره ۳- مشمولان ایثارگر و فرزندان ایثارگران که مشمول ماده (۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی می شوند، بابت باقی مدت سربازی که شامل کسر نشده است، مشمول این قانون شده و پنجاه درصد (%۵۰) تخفیف نیز دریافت می کنند.

تبصره ۴- مشمولانی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند، شامل پنجاه درصد (۵۰%) تخفیف در پرداخت جریمه می شوند.

تبصره ۵- مشمولان به ازای همسر و هر فرزند، پانزده درصد (۱۵%) تخفیف دریافت می کنند.

تبصره ۶- نرخ جریمه ها برای سال ۱۴۰۰ تنظیم شده است. هر سال بر اساس نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بازنگری خواهد شد.

ماده ۳- نحوه تقسیط پرداخت جریمه ها به شرح ذیل است: یک سوم جریمه به صورت نقدی در ابتدا دریافت وباقی جریمه در اقساط ۲۴ ماهه با کارمزد چهار درصد (%۴) پرداخت میشود. با پرداخت یکسوم جریمه به صورت نقدی، سازمان وظیفه عمومی موظف است کارت معافیت موقت برای مشمول صادر نماید، کارت معافیت دائم پس از تسویه حساب کامل صادر می شود. در صورتی که فرد از پرداخت اقساط خودداری کند، کارت معافیت موقت او باطل و به خدمت سربازی اعزام می شود.

ماده ۴- درآمدهای حاصل از اجرای این قانون در حساب اختصاصی وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح نزد خزانه بانک مرکزی واریز و در اجرای طرح تأمین رزمندگان معسر هزینه می شود.

ماده ۵- آیین نامه اجرائی این قانون ظرف سه ماه توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با مشورت ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه و به تصویب هیات دولت می رسد.

دانلود فایل پی دی اف طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی

دانلود فایل طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

‫۳ دیدگاه ها

  1. با سلام متمنی است بجای پیش شرط ۸ سال غیبت، کف سنی تعیین شود تا جوانان بیش از این بلاتکلیف نمانند.

  2. خواهشمندیم تبصره ۵ بند ۱ را اصلاح فرموده و برای همه غایبینی که قبل از سال ۹۹ انصراف از تحصیل داده یا اخراج شده اند، ملاک شروع غیبت از آخرین مدرک تحصیلی محاسبه گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا