اخبار مجلس شورای اسلامی

لعیا جنیدی: لایحه آزادی اجتماعات توسط دولت تهیه شد اما به علت احتمال تغییر به مجلس ارسال نشد

اصل ۸۵ قانون اساسی امری استثنایی و برای امور خاص و فوری است

وکلاپرس- معاون حقوقی رییس جمهور از آماده بودن لایحه « تضمین آزادی اجتماعات ‌و راهپیمایی‌ ها » خبر داد اما علت عدم ارسال آن به مجلس را احتمال تغییر مفاد آن دانست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایلنا، وکیل لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور، درخصوص آخرین وضعیت لایحه « تضمین آزادی اجتماعات ‌و راهپیمایی‌ ها »، اظهار کرد: لایحه به دولت تقدیم شد اما با توجه به مجموعه فضای موجود، دولت این حس را نداشت که احتمال پیشرفت جدی این لایحه در مجلس وجود داشته باشد. بر همین اساس با وجود اینکه کار بسیار خوبی انجام شد و لایحه تحویل دولت شد اما متاسفانه به مجلس ارسال نشد؛ چرا که نظر بر این بود که یا ممکن است مورد توجه قرار نگیرد یا در محتویات آن تغییرات بسیاری ایجاد شود.

تفاوت لایحه اجتماعات با قانون احزاب

وی با بیان اینکه لایحه اجتماعات با قانون احزاب متفاوت است، گفت: احزاب امروز مقررات خود را دارند و در آن چارچوب می‌ توانند فعالیت کنند. لایحه‌ ای که ما در خصوص اجتماعات نوشتیم، جنبه خاصی برای احزاب ندارد چون فعالیت حزبی سر جای خود است.

علت عدم پیگیریح لایحه اجتماعات توسط دولت

معاون حقوقی رییس‌جمهور بیان کرد: امروز نظاماتی برای درخواست اجتماعات وجود دارد اما ما در معاونت حقوقی در لایحه‌ ای که نوشتیم سعی کردیم این روند را تسهیل کنیم بنابراین معاونت حقوقی این لایحه را نوشته است و به موقع ارسال کرده و به موقع پیگیری کرده اما با توجه به مجموع شرایط کشور، نتیجه بر این شد که احتمالاً این لایحه در مجلس به تصویب نمی‌ رسد و زمینه کافی برای آن وجود ندارد و ممکن است محتویات آن تغییر پیدا کند به همین دلیل به مجلس ارسال نشد.

بیشتر بخوانید:

ضرورت بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در صحن مجلس

جنیدی در خصوص طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» نیز گفت: موضوعات این چنینی حتما باید در صحن بررسی شود و همچنین در موضوعات این چنینی حتما لایحه باید بر طرح ترجیح داده شود. لایحه باید از سوی دولت بررسی دقیق و کارشناسی شود و سپس به مجلس ارسال شود؛ یعنی تمام ابعاد اجرایی و غیر اجرایی آن سنجیده شود و اصل تقدم لایحه بر طرح به ویژه در این موضوعات حتما باید رعایت شود.

اصل ۸۵ امری استثنایی و برای اموری خاص و فوری

وی با بیان اینکه ارجاع به اصل ۸۵ امری استثنایی وبرای اموری خاص و فوری است، تأکید کرد: چه در زمان طراحی لایحه و چه تصویب لایحه باید محدودیت‌ها جنبه استثنایی داشته باشد و تضمین حقوق و آزادی‌ها که در اصل است و مطابق فصل سوم قانون اساسی است، باید جنبه اصل داشته باشد در غیر این صورت روح و متن قانون می‌تواند در تقابل با قانون اساسی قرار بگیرد.

تشدید ترجیح طرح بر لایحه در مجلس یازدهم

معاون حقوقی رییس‌ جمهور اضافه کرد: متاسفانه ترجیح دادن طرح بر لایحه در مجالس قبل هم بود اما در مجلس یازدهم تشدید شد که البته رهبری در دیدار با نمایندگان به اهمیت لایحه اشاره کردند و این تذکر را به آنها دادند که باید در مسائل مهم اولویت با لایحه باشد و بر اساس لایحه مجلس عمل کند. ما می‌دانیم که طرح‌ها معمولاً سریع و شتاب‌زده و بدون فرایند کارشناسی با تعداد محدودی امضا تهیه می‌شوند.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا