اخبار بین المللی

شانس ترامپ برای عدم تایید انتخابات در کنگره ایالات متحده آمریکا

کنگره آمریکا فردا برای بررسی اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری 2020 تشکیل جلسه می دهد

وکلاپرس- اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا قرار است روز چهارشنبه ششم ژانویه (۱۷ دی) در نشست کنگره برای تائید نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کنند.

به دنبال هر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در اولین سه شنبه پس از روز اول نوامبر برگزار می شود نشستی در اولین روزهای سال بعد در کنگره برگزار می شود تا نتیجه رای گیری در کالج الکترال برای تعیین رئیس جمهوری آینده به طور رسمی تائید شود.

اعتراض سناتورهای جمهوریخواه به آن دسته از اعضای حزب جمهوریخواه که پس از رای گیری در کالج الکترال همچنان به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده وفادار هستند فرصت می دهد تا پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) را به چالش بکشند.

جلسه کنگره تشریفاتی است ؟

سخنگوی جو بایدن درباره جلسه روز چهارشنبه کنگره گفته است که این جلسه «تشریفاتی» خواهد بود و جو بایدن در هر صورت روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا سوگند یاد خواهد کرد.

تاکنون هیچ کدام از اعتراض هایی که در جریان جلسه کنگره برای تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده مانع از تائید پیروزی نامزد برنده در کالج الکترال نشده است. با این حال انتخابات ریاست جمهوری این دوره در آمریکا با خودداری دونالد ترامپ از پذیرش شکست شباهتی با دوره های گذشته ندارد.

بیشتر بخوانید:

چرا جلسه کنگره تشکیل می‌شود؟

کنگره آمریکا هر دو سال یک بار دوره ای جدید را آغاز می کند. دوره جدید کنگره طی روزهای آینده آغاز می شود. رای دهندگان در جریان رای گیری روز سه نوامبر علاوه بر رئیس جمهوری، کل اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا را نیز انتخاب کردند.

هر چند اکثریت دموکرات ها در مجلس نمایندگان مسجل شده است اما تکلیف حزب اکثریت در مجلس سنا در جریان انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا مشخص خواهد شد. دموکرات ها در صورت پیروزی در هر دو رقابتی که در جورجیا در جریان است به حزب اکثریت در مجلس سنا تبدیل خواهند شد.

تائید رسمی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هر چهار سال یک بار یکی از اولین اقدامات کنگره پس از آغاز به کارش است. اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا گردهم می آیند تا آرای الکترال برای انتخاب رئیس جمهوری را شمارش کنند؛ کنگره آمریکا مرجع رسیدگی به اعتراض هایی خواهد بود که نسبت به نتیجه رای گیری در کالج الکترال مطرح می شود.

بیشتر بخوانید:

پس از طرح اعتراض احتمالی اعضای جمهوریخواه کنگره به نتیجه انتخابات چه خواهد شد؟

هر گاه یکی از اعضای مجلس نمایندگان به همراه یکی از سناتورها در جلسه کنگره به نتیجه آرای الکترال در یکی از ایالت ها اعتراض کنند آن اعتراض باید مورد بررسی قرار گیرد. هر دو مجلس به طور جداگانه اعتراض مطرح شده را حدود دو ساعت به بحث می گذارند و سپس برای قبول یا رد آن رای گیری می کنند.

به این ترتیب اگر یکی از اعضای مجلس نمایندگان به تنهایی به نتیجه انتخابات در یکی از ایالت ها اعتراض کند آن اعتراض قابل رسیدگی نخواهد بود. تعداد زیادی از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان و شماری از سناتورهای جمهوریخواه اعلام کرده اند که به نتیجه رای گیری در ایالت هایی که دونالد ترامپ مدعی «تقلب» در آنها شده است اعتراض خواهند کرد.

در دهه های اخیر اعتراض رسمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تنها در سال های ۱۹۶۹ و ۲۰۰۵ صورت گرفت. هر دو بار نیز کنگره اعتراض ها را وارد ندانست.

جمهوریخواهان چقدر برای عدم تایید انتخابات شانس دارند ؟

با توجه به اکثریت دموکرات ها در مجلس نمایندگان احتمال موافقت این نهاد با اعتراض های مطرح شده در عمل وجود ندارد. در مجلس سنا نیز معترضان باید بتوانند موافقت کل سناتورهای جمهوریخواه را جلب کنند. این در حالی است که شماری از سناتورهای جمهورخواه پیروزی جو بایدن را تبریک گفته اند. در نتیجه رای موافق آنها به معترضان بعید به نظر می رسد.

با این حال معترضان حتی در صورت رای موافق مجلس سنا به اعتراض مطرح شده نیز باز هم به رای مجلس نمایندگان نیاز خواهند داشت؛ به این ترتیب معترضان بختی برای جلوگیری از تائید پیروزی جو بایدن نخواهند داشت.

چرا معترضان با وجود آگاهی از عدم امکان جلوگیری از تائید پیروزی بایدن تصمیم به طرح اعتراض گرفته‌اند؟

اعتراض نمادین به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جلسه کنگره مسبوق به سابقه است. اعتراض دموکرات ها در سال ۲۰۰۵ به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که در جریان آن جان کری از جورج بوش پسر شکست خورده بود نمونه ای از اعتراض نمادین به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است.

خودداری دونالد ترامپ از پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری و این واقعیت که او در انتخابات سوم نوامبر از همه نامزدهای جمهوریخواه در تاریخ این حزب رای بیشتری کسب کرد باعث شده است تا گروهی از جمهوریخواهان تصمیم به طرح اعتراض در جلسه روز چهارشنبه کنگره بگیرند.

بخش زیادی از این تصمیم مبتنی بر یک حساب گری سیاسی است زیرا معترضان بر این باور هستند تا با استفاده از پوشش رسانه ای جلسه روز چهارشنبه و جلب رضایت دونالد ترامپ خواهند توانست جایگاه خود را در میان افرادی که به دونالد ترامپ رای داده اند مستحکم تر کنند.

وزن وفاداران به دونالد ترامپ در حزب جمهورخواه در جریان رای گیری های روز چهارشنبه در کنگره مشخص خواهد شد. بسیاری از اعضای جمهوریخواه کنگره طی روزهای آینده باید تصمیم بگیرند که از جناح تندروی حزب حمایت خواهند کرد یا خیر. در صورت عدم حمایت آنها از اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری احتمال اینکه در آینده در رقابت مقدماتی حزب جمهورخواه از یکی نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ شکست بخورند زیاد خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

پیامد ملموس رسیدگی به اعتراض‌ها در کنگره چه خواهد بود؟

مهمترین و ملموس ترین پیامد رسیدگی به اعتراض های اعضای جمهوریخواه کنگره به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تاخیر در روند تائید انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود.

جلسه کنگره برای تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ تنها ۲۳ دقیقه طول کشید. مدت این جلسه چهار سال پیش ۴۱ دقیقه بود. این بار اما انتظار می رود که در صورت طرح همه اعتراض‌ های جمهوریخواهان، جلسه کنگره و جلسات جداگانه مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای رای گیری درباره این اعتراض ها بیش از ۱۲ ساعت طول بکشد. به این ترتیب این احتمال وجود دارد که پیروزی جو بایدن به جای روز چهارشنبه در نهایت روز پنجشنبه در جلسه کنگره تائید شود.

منبع: یورو نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا