اخبار صنفیویژه

سهم وکلای دادگستری از حق بیمه صندوق حمایت از ۸ به ۱۱ درصد افزایش یافت

وکلاپرس ـ هیأت وزیران در مصوبه ای به اصلاح آیین نامه  اجرایی ماده ۸ قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری پرداخت و حق بیمه وکلای دادگستری به صندوق حمایت را افزایش و حق بیمه کانون های وکلا را کاهش داد.

به گزارش وکلاپرس، هیأت وزیران در جلسه روز یکشنبه(۳ مرداد ۱۴۰۰) به اصلاح آیین نامه اجرایی ماده ماده ۸ قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری اقدام کرد و درصد پرداختی وکلا و کانون های وکلا به این صندوق را تغییر داد.

افزایش ۳ درصدی حق بیمه وکلای دادگستری و کاهش ۳ درصدی حق بیمه کانون های وکلا

هیات وزیران به پیشنهاد وزارت دادگستری، آیین‌نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری موضوع تعیین نرخ و ترتیب پرداخت حق بیمه مشمولان این قانون را اصلاح کرد.

بیشتر بخوانید: جزییات تقلیل حق بیمه وکلای اصفهان از زبان رییس کانون وکلای این استان

به موجب اصلاحیه مذکور، وکلا و کارگشایان دادگستری و کانون وکلای دادگستری، به مأخذ ارقام مندرج در این آیین‌نامه، مکلف به پرداخت حق بیمه ماهانه (سهم بیمه‌شده ۱۱ درصد و سهم کانون یک درصد) هستند.

پرداخت مستمری به بازماندگان وکیل متوفی در صورت پرداخت حق بیمه سه سال آخر حیات وی

همچنین به گزارش ایسنا، در مصوبه هیأت وزیران آمده است: در صورت فوت بیمه‌شده‌ای که نسبت به پرداخت حق بیمه‌ها در سه سال آخر حیات اقدام نکرده باشد، چنانچه بازماندگان وی که واجد شرایط مندرج در این آیین‌نامه باشند و حق بیمه‌های معوقه را به نرخ روز و با احتساب سهم کانون به صندوق پرداخت کنند، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را خواهند داشت.

به نظر می آید این اصلاح آیین نامه منجر به بروز انتقاداتی علیه صندوق حمایت وکلا شده و نارضایتی وکلای دادگستری نسبت به این صندوق را دوچندان کند.

متن اصلاحیه آیین­ نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا
و کارگشایان دادگستری وزارت دادگستری در روزنامه رسمی

هیأت وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۵/۳ به پیشنهاد شماره ۱۳۴۸۸ مورخ ۱۴۰۰/۴/۱۴ وزارت دادگستری و به استناد ماده (۸) اصلاحی قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری ـ مصوب ۱۳۷۵ ـ تصویب کرد:

آیین­ نامه اجرایی ماده (۸) قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری موضوع تصویب­ نامه شماره ۸۱۸۱۷/ت۱۷۹۸۵هـ مورخ ۱۳۷۷/۱۲/۲۶ و اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می­ شود:

۱ـ در بندهای (الف) و (ب) ماده (۱)، عبارت­های “هشت درصد” و “چهار درصد” به ترتیب به عبارت­ های “یازده درصد” و “یک درصد” اصلاح و عبارت “با رعایت تبصره ماده (۱) قانون” حذف می ­شود.

۲ـ ماده (۱۲) به شرح زیر اصلاح و در تبصره آن، قبل از عبارت “کارافتادگی” عبارت “مستمری از” الحاق می­ شود:

ماده۱۲ـ در صورت فوت بیمه ­شده ­ای که نسبت به پرداخت حق بیمه­ ها در سه سال آخر حیات اقدام نکرده باشد، چنانچه بازماندگان وی که واجد شرایط مذکور در ماده (۱۹) این آیین ­نامه باشند و حق بیمه ­های معوقه را به نرخ روز و با احتساب سهم کانون به صندوق پرداخت نمایند، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را خواهند داشت.

۳ـ ماده (۱۷) به شرح زیر اصلاح می ­شود:

ماده۱۷ـ صندوق باید وجوه را از طریق تودیع سپرده نزد بانک­ های معتبر ایرانی مورد تصویب مجمع عمومی یا خرید اوراق مشارکت و سایر اوراق مشابه با تضمین دولت یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگهداری و بهره ­برداری کند.

همچنین می­ تواند حداکثر تا چهل درصد (۴۰%) درآمد خالص سالانه را از طریق تأسیس شرکت­ های تجاری مبتنی بر سرمایه یا مشارکت در شرکت­ های تجاری دیگر بر مبنای دستـورالعملی که به تـصویب مجمع عمومی، خواهد رسید سرمایه­ گذاری نماید.

صندوق می­ تواند طبق نظر مجمع املاک مورد نظر خود را خریداری نماید.

معاون اول رئیس ‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

 

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا