اخبار کانون ها

رییس کانون وکلای کرمان: یک وکیل سال قبل ۱۰۰ تا ۱۳۰ پرونده تسخیری تقبل کرده است

وکلاپرس- رییس کانون وکلای کرمان در دیدار با ریاست کل دادگستری استان کرمان در تشریح اقدامات و خدمات کانون وکلای دادگستری کرمان، از وکالت تسخیری در ۱۰۰ تا ۱۳۰ پرونده توسط یکی از وکلای این کانون خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان ساعت ۹ صبح روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ با ریاست کل دادگستری استان کرمان دیدار و گفتگو کردند.

دکتر عارفی ریاست کانون وکلای دادگستری کرمان در این دیدار پس از تبریک سال نو و عید سعید فطر بیان داشتند که کانون وکلای دادگستری و دستگاه قضایی قابل انفکاک نبوده و عملکرد کانون وکلا بر دادگستری تاثیرگذار است لذا کانون وکلا و دستگاه قضایی با هم پوشانی می‌توانند در جهت احقاق حق و اجرای عدالت گام بردارند.

حضور دو وکیل آگاه در پرونده منجر به روشن شدن وضعیت موضوع و در نتیجه صدور آراء دقیق خواهد شد

وی ادامه داد: حضور دو وکیل آگاه در پرونده منجر به روشن شدن وضعیت موضوع و در نتیجه صدور آراء دقیق خواهد شد؛ دستگاه وکالتی و به طور خاص کانون وکلای دادگستری کرمان به همراه دستگاه قضایی است و عملکرد پرتلاش کانون به منظور ایجاد صلح و سازش منجر به کاهش ورود پرونده به دستگاه قضایی می‌گردد به گونه‌ای که وکلا در ابتدای امر وکالت با طرف مقابل خود جهت ایجاد صلح ملاقات برقرار می‌کنند تا حتی الامکان تلاششان به ایجاد صلح و نرسیدن پرونده به دستگاه قضایی منجر شود.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: کانون کرمان در دادگستری دفتری را جهت ارائه محاسبات قضایی با امکانات کامل تجهیز کرده و روزانه در حال مشاوره دهی به اقشار مختلفی از عموم مردم است همچنین در شهرستان ها این کار در حال اجراست و این مازاد بر وکالت‌های تسخیری و معاضدتی ای است که از طرف کانون و همچنین تشکیلاتی مانند بهزیستی، نمایندگان مجلس، امام جمعه و…. معرفی می‌گردند.

دیدار اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان با رئیس کل دادگستری کرمان
دیدار اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان با رئیس کل دادگستری کرمان

یک وکیل سال قبل ۱۰۰ تا ۱۳۰ پرونده تسخیری تقبل کرده است

دکتر عارفی در ادامه اظهار کرد: در هر سال وکیل مکلف به وکالت سه پرونده تسخیری می‌باشد اما کانون کرمان می‌تواند وکیلی را معرفی کند که ۱۰۰ الی ۱۳۰ پرونده تسخیری را در یک سال تقبل نموده است که آماری تکان دهنده می‌باشد و  این در حالی است که همان مبلغ اختصاص یافته در زیر مجموعه بودجه دستگاه قضایی در این سال‌ها به کانون کرمان پرداخت نشده است و ما در این خصوص شرمنده همکاران وکیل هستیم.

رییس کانون وکلای کرمان بیان داشت: در اداره زندان‌های کرمان، رفسنجان، سیرجان و شهرهای دیگر کانون وکلا دفترهایی را مجهز کرده بود که متاسفانه در مراجعات این روزهای کانون مشاهده شده است که تجهیزات مورد نظر دچار کاستی گردیده‌اند در این زمینه نامه‌ای به مدیر کل زندان‌ها جهت پیگیری این اموال فرستاده شده است و در حال رفع و رجوع هستیم تا انشاالله بتوان وکلای مستقر در زندان‌ها را نیز همچون سال‌های گذشته داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

دکتر عارفی همچنین به کم لطفی‌های نمایندگان مجلس یازدهم اشاره و بیان کرد: مسئله مهم‌تر قوانین وضع شده توسط مجلس یازدهم و بردن مسائل حقوقی در قالب‌های غیر حقوقی مانند قانون جهش تولید و یا قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار می‌باشد که خسارت‌های بسیار زیادی به جایگاه دستگاه قضایی و کانون‌های وکلای کشور در دنیا وارد کرده است.

آیین نامه ۱۴۰۰ حتی اجازه تودیع پروانه را به وکلا نمی‌دهد

وی افزود: جالب است بدانید آیین نامه ۱۴۰۰ حتی اجازه تودیع پروانه را به وکلا نمی‌دهد؛ مسائل این چنینی منجر به ایجاد مشکل و سردرگمی برای جامعه وکالت شده است. همچنین تدوین لایحه جامع وکالت در قوه قضاییه بدون حضور و نقش وکلا در حال تدوین است در حالی که عقلایی‌ترین راه استفاده از نظرات خود وکلا در تدوین یک قانون جامع می‌باشد.

دکتر عارفی ادامه داد: امید است قانون جامع و کاملی تدوین شود که کانون وکلا در کنار دستگاه قضایی بتوانند به صورت مستقل و مقتدر عمل نمایند؛ اگر استقلال در دستگاه قضایی و کانون وکلا وجود نداشته باشد اتقان آرای دستگاه قضایی را تحت الشعاع قرار می‌دهد در حالی که اعتبار نظام به اعتبار دستگاه قضایی آن است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان: حضور وکیل در پرونده‌های قضایی و اتقان آرا موثر می باشد

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه این دیدار گفت: حضور وکیل در پرونده‌های قضایی و اتقان آرا موثر می باشد و حضور وکیل در پرونده‌ها موجب مستدل و مستحکم شدن آرای قضات می‌شود.

وی وکالت و قضاوت را در استقرار عدالت اجتماعی موثر دانسته و بیان داشت: نقش بی‌بدیل وکالت در احادیث و روایات اسلامی نیز آورده شده است.

بیشتر بخوانید:

حجت الاسلامحمیدی ادامه داد: بایستی نقاط مشترک میان سیستم قضایی و کانون وکلای دادگستری تقویت شود و از ظرفیت‌های موجود استفاده بیشتری به عمل آید.

در پایان رئیس کانون وکلای دادگستری از ریاست دستگاه قضایی استان درخواست کرد:مشکلات و ایراداتی را که در یکی دو سال قبل بر کانون‌ها و شغل وکالت تحمیل و موجب نگرانی همکاران ما گردیده است را به اطلاع ریاست محترم قوه قضاییه برسانند تا در جهت رفع آنها اقدام موثری صورت گیرد.

منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا