رای وحدت رویه دیوان عالی کشورویژه

رأی وحدت رویه جدید دیوان عالی کشور ؛ قابلیت استماع دعوی اعتراض ثالث نسبت به رأی دادگاه تجدیدنظر

وکلاپرس- با نظر اکثریت قضات هیأت عمومی دیوان عالی کشور، دعوی اعتراض ثالث نسبت به رأی دادگاه تجدیدنظر از سوی یکی از خواندگان دعوی بدوی که طرف دعوی تجدیدنظر نبوده است، قابلیت استماع دارد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در نطق پیش از دستور این جلسه، ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه معصومه (س)، با اشاره به فرارسیدن سالگرد فتح خرمشهر اظهار کرد: دشمن جنگ نابرابری بر ما تحمیل کرد و رزمندگان غیور کشورمان توانستند بر دشمن فائق بیایند و خرمشهر را از دست دشمنان آزاد کنند.

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه با توجه به سفر اخیر خود به همراه هیأت عالی رتبه به روسیه نکاتی پیرامون ساختار قضایی در این کشور، استقلال قضایی و سامانه های الکترونیکی ارائه کرد و گفت: این سفر به دعوت رئیس دیوان عالی روسیه انجام شد و به لحاظ انتقال تجربیات سفر بسیار مفیدی بود؛ از برخی تجربیات آنها می توان به عنوان الگویی برای اجرای صحیح عدالت، تسریع در صدور حکم و جلوگیری از اطاله دادرسی بهره برد.

وی تصریح کرد: در جریان این سفر ملاقات‎هایی با رئیس دیوان عالی کشور روسیه، رئیس دوما، رئیس دادگاه قانون اساسی، دادستان کل روسیه و … انجام شد و از دادگاه‌ها، روند دادرسی و رسیدگی به پرونده ها نیز بازدید به عمل آوردیم.

در ادامه جلسه گزارش پرونده وحدت رویه قضایی در خصوص موضوع قابل استماع بودن یا نبودن دعوی اعتراض ثالث نسبت به رأی دادگاه تجدیدنظر ازسوی یکی از خواندگان دعوی بدوی که طرف دعوای تجدیدنظر نبوده است؛ قرائت شد.

قابل استماع بودن دعوی اعتراض ثالث نسبت به رأی دادگاه تجدیدنظر

قضات هیأت عمومی پیرامون اختلاف نظر بین شعبه چهارم و هفتم دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر، در خصوص قابل استماع بودن دعوی اعتراض ثالث نسبت به رأی دادگاه تجدیدنظر از سوی یکی از خواندگان دعوی بدوی که طرف دعوای تجدیدنظر نبوده است، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

شعبه چهارم و هفتم دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر در مورد ماده ۴۱۷ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، استنباط متفاوتی دارند؛ به طوری که شعبه چهارم، شخصی را در یک پرونده به لحاظ آنکه یکی از خواندگان دعوی بدوی بوده است، ثالث تلقی نکرده و در نتیجه اعتراض وی را قابل استماع ندانسته است، اما شعبه هفتم، شخص را به لحاظ آنکه در مرحله تجدیدنظر، طرف دعوی نبوده و رأی دادگاه تجدیدنظر به ضررش صادر شده است، ثالث تلقی و اعتراض وی را قابل استماع دانسته است.

در نهایت با نظر اکثریت قضات هیأت عمومی دیوان عالی کشور، دعوای اعتراض ثالث نسبت به رأی دادگاه تجدیدنظر از سوی یکی از خواندگان دعوی بدوی که طرف دعوی تجدیدنظر نبوده است، قابلیت استماع دارد.

بیشتر بخوانید:

از مجموع ۱۲۷ نفر از قضات حاضر در جلسه، ۱۰۸ نفر نظر شعبه هفتم دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر را منطبق با قانون و قابل تفویض دانستند.

گفتنی است: متعاقباٌ، مشروح مذاکرات هیأت عمومی دیوان عالی کشور و رأی صادره در روزنامه رسمی کشور منتشر خواهد شد.

شایان ذکر است: در این جلسه از آقایان قضات  بازنشسته رحمت الله سعیدی، عبدالغفور دری، محمد کرمی، حسین محمدی منور، حسن حمیدیان شورمستی، علیرضا طاهری، حمید مهدوی و جواد طهماسبی تجلیل و قدردانی شد.

منبع: دیوان عالی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا