اخبار

دیوان عالی کشور سه‌شنبه درباره مرجع صالح صدور سند مالکیت خودرو رأی وحدت رویه صادر می‌کند

وکلاپرس- دیوان عالی کشور در جلسه سه‌شنبه هفته جاری خود در قالب یک رأی وحدت رویه نظر خود را در موضوع مرجع صالح برای صدور سند مالکیت خودرو،  اعلام خواهد کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از تسنیم، با ارسال گزارشی مبنی بر اختلاف آرای صادره از محاکم مختلف در سراسر کشور در خصوص سند مالکیت خودرو به رییس دیوان عالی کشور، اعضای دیوان در روز سه شنبه این هفته رأی وحدت رویه ای در خصوص مرجع صالح برای صدور سند مالکیت خودرو صادر خواهند کرد.

راهنمایی و رانندگی یا دفاتر اسناد رسمی؟

غلامرضا انصاری، معاون قضائی دیوان عالی کشور در امور هیئت عمومی گزارشی را به حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم، رئیس دیوان عالی کشور ارسال کرده مبنی بر اختلاف آرای صادره از محاکم مختلف در سراسر کشور در خصوص سند مالکیت خودرو که در برخی راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و در برخی هم دفاتر اسناد رسمی را به عنوان مرجع صدور سند خودرو شناخته‌اند. این اختلاف نظرها همگی برگرفته از متن قوانین موضوعه متعدد هستند.

بیشتر بخوانید: نامه دادستان کل کشور درباره برگ سبز خودرو: مراجعه به دفاتر اسناد رسمی ضرورتی ندارد

موضوع معرفی مرجع صالح برای تنظیم سند رسمی، موجب بروز اختلافات حقوقی شده است. معاون اول قوه قضائیه، دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور حضور در دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند خودرو را الزامی نمی‌دانند اما سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان متولی اصلی صدور سند رسمی در کشور و ناظر بر عملکرد دفاتر اسناد رسمی معتقد است که سند خودرو باید در این دفاتر تنظیم و صادر شود و برگ سبز صادره از سوی پلیس در مراکز تعویض پلاک، سند رسمی محسوب نمی‌شود.

استفساریه قوه قضائیه از مجلس برای روشن کردن تکلیف سند خودرو

بروز این اختلاف‌نظرها و تفاسیر ارائه شده در خصوص قوانین مختلف به‌ویژه ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، منتهی به این شد که مهرماه گذشته رئیس دستگاه قضا، از استفساریه قوه قضائیه از مجلس برای روشن کردن تکلیف سند خودرو خبر داد.

بیشتر بخوانید:نمونه رأی دادگاه با موضوع کفایت ثبت سند خودرو در مراجع انتظامی

همچنین دیوان عالی کشور پیش از این هم با درخواست رأی وحدت رویه مواجه بوده است. مهرماه گذشته زمانی که ذبیح‌الله خداییان هنوز ریاست بر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به‌عهده داشت و به سازمان بازرسی کل کشور نرفته بود، با ارسال نامه‌ای به رئیس دیوان عالی کشور در اجرای ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری، ضمن بازگویی چند دادنامه از محاکم استان‌های مختلف که به گفته او ناشی از استنباط‌های مختلف از ماده (۲۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و سبب صدور آراء متعارض بود، درخواست صدور رأی وحدت رویه از هیئت عمومی دیوان عالی کشور کرد.

برگ سبز راهنمایی و رانندگی که برای خودروها صادر می‌شود فقط سند پلاک خودرو است

جالب اینکه حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم؛ رئیس دیوان عالی کشور پیش از این درباره سند خودرو اظهارنظر کرده و در دیدار با اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران گفته بود: “برگ سبز راهنمایی و رانندگی که برای خودروها صادر می‌شود فقط سند پلاک خودرو است.”

تمام محاکم قوه قضائیه ملزم به تبعیت از رأی وحدت عمومی خواهند بود

با انتشار این رأی وحدت رویه، جنجال‌های ناشی از معرفی مرجع صالح تنظیم سند رسمی خودرو فروکش خواهد کرد و تمام محاکم قوه قضائیه ملزم به تبعیت از رأی وحدت عمومی خواهند بود.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا