اخبار بین المللی

حقوق و مزایای نمایندگان مجلس آلمان به چه میزان است؟

وکلاپرس- اگر چه حقوق فعلی نمایندگان مجلس آلمان حدود ۱۰هزار یورو در ماه است، اما این اشخاص از مزایایی چون مخارج دفتری، سفرها و ارتباطات کاری نیز بهره منده هستند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از دویچه وله فارسی، در پی بعضی از تخلفات مالی و سودهای هنگفت در دوره پاندمی کرونا و زد و بند های بزرگ و در آمد های میلیونی نمایندگان مجلس آلمان، به تشریح اقدامات آن ها پرداخته ایم.

وضعیت حقوقی اشتغال به نمایندگی مجلس در آلمان

حقوق نمایندگان در آلمان را دولت پرداخت می ‌کند و سقف آن در سطحی تعیین می ‌شود که نماینده تامی ن باشد و بر وظایف خود تمرکز کند. حقوق فعلی حدود ۱۰هزار یورو در ماه است همراه با مزایایی چون مخارج دفتری، سفرها و ارتباطات کاری.

نمایندگی پارلمان در آلمان حرفه‌ ای مشابه مشاغل دیگر نیست. در قانون اساسی آلمان تصریح شده، نمایندگان باید در حدی تامین مالی شوند که نیازی به ممر درآمد دیگر نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: از منظر حقوق آلمان حرفه وکالت کسب و کار تلقی نمی‌شود

شغل نمایندگان مبتنی بر انتخابات و رای مردم است و تمدید کارشان نیز مستلزم تکرار این روند. طبق قانون، نمایندگان باید روی وظایف و کارآمدی خود تمرکز کنند. این اما بدان معنا نیست که اجازه ندارند در جای دیگر مشغول باشند.

دیوان‌ عالی آلمان چنین چیزی را ممنوع نکرده؛ البته نمایندگان حقوق مکفی می ‌گیرند و فرصت چندانی هم برایشان باقی نمی ‌ماند.

رقم دقیق حقوق دریافتی نمایندگان بوندستاگ

بند سه ماده ۴۸ قانون اساسی آلمان تصریح می ‌کند که نمایندگان باید در حدی تامین مالی شوند که نیازی به ممر درآمد دیگر نداشته باشند. سقف میانگین دستمزد یک نماینده، باید هم‌ سطح حقوق قاضی دادگاه باشد.

این م زان که اول ژوئیه هر سال تعریف و تعیین می ‌شود، در حال حاضر ۱۰هزار و ۱۲ یورو و ۸۹ سنت در ماه است؛ حقوقی خالص که طبق جدول متداول، باید از آن مالیات و حق بیمه و بازنشستگی کسر شود.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت حجاب برای کارآموزان در دادگاه های آلمان

نمایندگان در عین حال مبلغی تحت عنوان “کمک هزینه” دریافت می ‌کنند که برای مخارج مربوط به کارهایشان است. هر نماینده عملا در دو جا انجام وظیفه می ‌کند:

اول در بوندستاگ (پارلمان فدرال) که مقر آن در برلین است و دوم  در حوزه انتخاباتی خودش.

طبعا دفتر نماینده در حوزه انتخاباتی مخارجی دارد. از طرف دیگر هر نماینده باید جایی در برلین برای زندگی داشته باشد و اجاره بپردازد.

سقف هزینه‌ های این دو عرصه نیز همه ساله در اول ژانویه و بر اساس تورم و متوسط قیمت‌ ها تعیین می ‌شود. این مبلغ در حال حاضر ماهانه بر چهار هزار و ۵۶۰ یورو و ۵۹ سنت بالغ می ‌شود و مشمول مالیات نیست.

امکانات فضای کار نمایندگان مجلس

پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) در طول سال دست کم ۲۰ هفته جلسه برگزار می ‌کند و شرکت در نشست‌ ها برای نمایندگان الزامی است.

به هر نماینده و رئیس دفترش، محلی به وسعت ۴۵ متر مربع تعلق می ‌گیرد؛ دفتری مبله با کلیه وسایل ارتباطاتی مرسوم.

نمایندگان می ‌توانند برای رفت‌ و آمد از وسایل نقلیه پارلمان استفاده کنند. از این گذشته، آنها کارت ویژه راه‌ آهن سراسری برای تردد رایگان در سطح کشور می ‌گیرند و چنانچه برای امور کاری، با هواپیما سفر داخلی داشته باشند، هزینه پرواز به آنها برگردانده می ‌شود.

هر نماینده سالانه تا حداکثر ۱۲هزار یورو نیز برای مایحتاج اداری تنخواه مالی دریافت می ‌کند. این بودجه البته نقدی نیست بلکه باید صرف تهیه وسایلی چون لپ‌ تاپ، موبایل، لوازم تحریر یا اتصال اینترنت و تجهیزات دیجیتال شود.

ماجرای مون‌ بلان در سال ۲۰۰۹

در همین زمینه، موضوعی در سال ۲۰۰۹ سر خط خبرها شد که به ماجرای “مون‌ بلان” (Montblanc) شهرت یافت.

در آن سال برای بیش از۱۰۰ نماینده، خود نویس‌ ها و خودکارهایی لوکس از این برند معروف با قیمت ۶۸ هزار یورو سفارش داده شده بود.

سر و صدا و اعتراض چنان بالا رفت که رئیس وقت پارلمان ناگزیر شد در لیست لوازم اداری سال ۲۰۱۰ تجدیدنظر کند. از آن زمان به بعد وسایل تجملی در اختیار نمایندگان قرار نمی ‌گیرد.

دریافتی ‌های جانبی نمایندگان

در سال‌ های اخیر همیشه بر سر درآمد و عواید جنبی بعضی نمایندگان بحث و اختلاف نظر وجود داشته است.

چنانچه کسی افزون بر حقوق نمایندگی، پول دیگری در می ‌آورد، باید مراتب را امور اداری مجلس اطلاع دهد. حتی اگر این عایدی از محل شغل سابق نماینده نیز باشد، باز باید آن را اعلام کرد. در دوره قانون‌ گذاری قبلی، یک سوم نمایندگان شامل چنین مقرراتی بودند.

بنیاد “اوتو – برنر” که به اتحادیه کارگران صنایع فلزی آلمان تعلق دارد، طی تحقیقی نتیجه گرفته که در آخرین دوره پارلمان، نمایندگان وابسته به حزب دمکرات آزاد با ۶۲ درصد، صدر لیست نمایندگانی با درآمدهای جانبی هستند.

پس از آن نمایندگان احزاب سوسیال مسیحی / دمکرات مسیحی با ۴۲ درصد هستند فراکسیون این احزاب به طور معمول شامل کسانی می ‌شود که در حوزه کار آفرینی، مشاغل آزاد و سرمایه‌ گذاری نیز فعالیت دارند.

در سال‌ های گذشته بر سر درآمد و عواید جنبی بعضی نمایندگان پارلمان آلمان بحث و مشاجره وجود داشته است.

در پژوهش مربوطه مشخص شد که درآمد جنبی چهار نماینده فراکسیون محافظه‌ کاران و یک نماینده حزب دمکرات آزاد متجاوز از یک میلیون یوروست.

اصلاح قوانین شفافیت دریافتی های نمایندگان مجلس آلمان

موارد پرشمار رسوایی و جنجال‌ بر سر درآمدهای جنبی نمایندگان در آلمان باعث اصلاحاتی در مقررات مربوط به شفافیت مالی شده است.

از سال ۲۰۲۱ کلیه نمایندگان موظف شده‌ اند درآمد حاصل از محل فعالیت‌ های جانبی را طبق فرمول تعیین‌ شده اطلاع دهند. اگر عایدی اضافی ‌نماینده، از محل فعالیت‌ های ثانویه، سرمایه‌ گذاری یا کار آفرینی، از ماهی ۱۰۰۰ یورو یا سالی ۳۰۰۰ یورو بیشتر باشد، مبلغ مربوطه باید دقیقا و تا آخرین سنت اعلام شود.

شراکت پنج درصد به بالا در شرکت‌ ها نیز باید روشن و شفاف اظهار مالی شوند.

دلالی ماسک در دوران پاندمی کرونا

نقطه عطف رسوایی ‌های مالی نمایندگان، افشای زد و بند مربوط به دلالی ماسک در دوران پاندمی کرونا بود.

تعدادی از اعضای فراکسیون احزاب محافظه‌ کار سوسیال دموکرات / سوسیال مسیحی برای تامین و تحویل ماسک به وزارت‌خانه‌ های ایالتی و فدرال، کمیسیون‌های میلیونی دریافت کرده‌اند. این باعث شد تا لابی ‌و واسطه‌ گری نمایندگان برای اهداف تجاری ممنوع و غیرقانونی اعلام شود.

آیا هدیه نیز شامل مزایای نمایندگان مجلس آلمان است؟

تا قبل از تشدید قوانین شفافیت نمایندگان مجاز بودند بدون هیچ محدودیتی هدایا دریافت کنند و البته با این پیش‌ فرض که هدیه‌ ها محمل پارتی ‌بازی یا بهره بردن از موقعیت اجتماعی نماینده نباشند.

مقررات فعلی اما هرگونه شائبه رشوه و فساد در مبادله هدایا را مستوجب رسیدگی قانونی می ‌داند.

نکته جدید این است که نمایندگان اجازه ندارند از کسی یا جایی وجه نقد دریافت کنند. هم‌ چنین نمی ‌توانند برای سخنرانی‌ های مربوط به فعالیت پارلمانی خود پول بگیرند.

نمایندگانی که زیاد به سفر می ‌روند و هدایایی از سوی می زبان به آنها داده می ‌شود، اجازه نگه داشتن هدایای گران‌ تر از ۲۰۰ یورو را ندارند.

اگر قیمت هدیه بالاتر بود نماینده موظف است آن را یا به نهاد ریاست جمهوری تحویل دهد یا معادل مبلغ هدیه را از جیب خود بپردازد تا به صندوق خزانه فدرال واریز شود.

منبع : دویچه وله فارسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا