اخبار کانون هاویژه

جواد ظریف در دانشگاه علمی کاربردی کانون وکلای مرکز: وکلای ایرانی نیازمند تسلط بر زبان و متون حقوقی بین‌المللی هستند

وکلاپرس- نخستین جلسه بررسی راهکار چگونگی شرکت در سمینارهای تخصصی مرتبط با حقوق بین الملل در مرکز علمی کاربردی کانون وکلای  مرکز با حضور محمد جواد ظریف و برخی از اساتید این رشته برگزار شد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد ظریف در این جلسه به بیان نکاتی در حوزه حقوق بین الملل پرداخت و تسلط بر زبان بین المللی و متون حقوقی بین الملل را لازمه موفقیت در این راه دانست.

وزیر سابق امور خارجه گفت: وکلای ایرانی در حوزه حقوق بین‌الملل می توانند خیلی قوی تر عمل کنند و راه رسیدن به آن تسلط بیشتر بر زبان بین المللی و متون حقوقی بین المللی است.

در حوزه حقوق بین الملل مشاوره و دفاع از اهمیت ویژه ای برخوردار است

وی افزود: در حوزه بین الملل دو موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اول مشاوره و سپس دفاع. که وکلای حوزه بین الملل اگر بتوانند در زمینه مشاوره، عملکرد متناسبی داشته باشند از موارد تشکیل پرونده و حضور جهت دفاع در محاکم کاسته خواهد شد. نگرانی آنجاست که در زمینه حقوق بین الملل مشاوره غلط به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی داده شود که نهایتا مشکل ساز خواهد شد.

وکلای ما باید در جریان تحولات حقوق بین الملل باشند

ظریف خاطرنشان کرد: یادگیری فن مذاکره با طرف اختلاف و دعوا خیلی مهم است. وکلای ما باید در جریان تحولات حقوق بین الملل باشند و آنرا پیگیری کنند. و اگر حقوقدانان ایرانی نسبت به تحولات حقوق بین الملل حساس و آشنا نباشند و موارد حقوقی در حوزه بین الملل را به خوبی نشناسند نمیتوانند به کمک نیازمندان حقوقی بشتابند بنابر این شرکتهای ایرانی سرشان کلاه خواهد رفت.

برگزاری دوره های تخصصی وکالت

در ادامه وکیل هوشنگ پوربابایی، سرپرست مرکز علمی کانون وکلا دادگستری مرکز، ضمن تشکر از حضور دکتر ظریف در دانشکده گفت: ما برای تخصصی کردن، دپارتمان حقوق خصوصی و حقوق جزا را در زمینه وکالت تخصصی با حضور اساتید محترم قبلا راه اندازی کرده ایم اما در خصوص تشکیل دپارتمان تخصصی حقوق بین الملل از جناب دکتر ظریف و سایر اساتید محترم این رشته دعوت کرده و درخواست همکاری علمی نیز داریم .همچنین در سایر دپارتمانها هم برنامه هایی داریم که انشاالله بزودی در این زمینه فعالیت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

وی همچنین گفت: هدف از تشکیل چنین دپارتمان‌هایی، برگزاری دوره های تخصصی وکالت است که در کشور ما و حتی در کشورهای همسایه برای اولین بار اتفاق می افتد و امید داریم بتوانیم خدمتی به جامعه حقوقی کرده باشیم.

متاسفانه وکلای متخصص حوزه بین الملل در امور خانواده فعالیت می کنند

در ادامه دکتر روحانی نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز یادآور شد: وکلایی که دارای تخصص در امور بین الملل هستند بعلت عدم تبیین اهمیت تخصص آنها نزد صاحبان صنایع و عدم احساس نیاز به تخصص آنها توسط تجار بین المللی ایرانی متاسفانه در امور بین الملل فعال نیستند و بیشتر در پرونده های داخلی و امور خانواده فعالیت می کنند.

در پایان دکتراشرافی از اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: دانش حضور حقوق دانان ایرانی در مجامع و محاکم بین المللی تاکنون عمدتا براساس مطالعات و تجربیات شخصی بوده است اگرچه بسیاری از آنان در رتق و فتق پرونده های ارجاعی خوب عمل کرده اند اما یقینا ورود مرکز علمی کاربردی کانون وکلا در برگزاری کارگاهها و سمینارهای مرتبط با حقوق بین الملل می تواند وکلای متخصصی را در زمینه حقوق بین الملل آموزش دهد که بتوانند در عرصه بین الملل از حقوق مردم ایران دفاع شایسته بعمل آورند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا