اخبار اسکوداویژه

جعفر کوشا: نظام وکالت به‌موجب طرح‌های خلق‌الساعه مجلس گام‌به‌گام در حال تخریب است

وکلاپرس- رئیس اتحادیۀ کانون‌های وکلای دادگستری ایران در نشست بررسی آثار طرح‌های پیشنهادی مجلس بر ساختار حقوقی کشور نسبت به تخریب نظام قانونی وکالت در دوره اخیر مجلس شورای اسلامی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) دکتر جعفر کوشا در این نشست که در سالن جلسات دادگستری کل استان قزوین برگزار شد نسبت به عملکرد مجلس شورای اسلامی در این دوره انتقاد کرد و اظهار کرد: در این دوره مجلس شورای اسلامی نظام وکالت به‌ موجب طرح‌های متنوع و رنگارنگ خلق‌الساعه که به طرز عجیبی تبدیل به قانون می‌شوند، گام‌به‌گام در حال تخریب است.

بیشتر بخوانید:

طی سال‌های گذشته نظام قانونی وکالت به‌شدت مورد تخریب و تغییرات زیادی قرار گرفته است

دکتر جعفر کوشا گفت: متأسفانه طی سال‌های گذشته نظام قانونی وکالت به‌شدت مورد تخریب و تغییرات زیادی قرار گرفته است و علی‌رغم تذکر و توصیه‌های مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مبنی بر لایحه‌محورشدن مجلس، متأسفانه اقدامات نمایندگان این دورۀ مجلس شورای اسلامی پیرامون وکالت طرح‌محورانه است. طرح‌های غیرکارشناسی و ناپخته در کمیسیون‌های غیر تخصصی و غالباً اقتصادی تهیه می‌شوند و بدون توجه به ایرادات و اشکالات بی‌شمار در صحن علنی تصویب می‌گردند.

رئیس اسکودا بیان کرد: همان طور که انتظار داریم نظام قضایی ما نباید تخریب گردد، نظام وکالت نیز نباید تخریب شود. مگر امروز هرکسی می‌تواند قاضی دادگاه شود و حکم دهد؟ پس چطور اجازه می‌دهید هرکسی بتواند وکیل شود و در برابر آن قاضی قرار بگیرد؟

دکتر کوشا با انتقاد از طرح نظام وکالت در کمیسیون‌های غیرتخصصی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طرح نظام وکالت در کمیسیون‌هایی بررسی شده است که نمایندگان آن‌ها اقتصاددانانی هستند که وضعیت فاجعه‌بار امروز کشور حاصل عملکرد آن‌هاست و اتاق فکر و کارشناسان آن را مردودان آزمون ورودی کانون‌های وکلای کشور تشکیل می‌دهند.

وی افزود: نه‌تنها به استدلال‌ها و اعتراضات و انتقادات بخش گسترده‌ای از جامعۀ نخبگان علمی، استادان و وکلا وقعی گذاشته نمی‌شود، بلکه حتی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز به‌عنوان تخصصی‌ترین و مرتبط‌ترین کمیسیون دور زده می‌شود.

قضات وکیل قوی را به وکیل ضعیف ترجیح می‌دهند

دکتر کوشا بیان کرد: پرسش اساسی ما این است که آیا جامعۀ حقوقی این‌قدر فقیر و خالی از کارشناس مستقل و آزاده شده است که باید مردودان علمی به‌عنوان کارشناس در کمیسیون‌ها و مراکز تصمیم‌گیری نظر بدهند؟ درحالی‌که توصیۀ مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در انجام امور است؟

وی بیان کرد: آن وکیلی که می‌خواهد برای دفاع از حقوق مردم در برابر قاضی بایستد باید از سواد لازم برخوردار باشد، نه اینکه اجازه دهیم هرکسی با هر سطح سواد حقوقی بتواند با نام وکیل دفاع از مردم را برعهده بگیرد. قطعاً قضات وکیل قوی را به وکیل ضعیف ترجیح می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

دکتر کوشا در ادامه نشست بررسی آثار طرح‌های پیشنهادی مجلس بر ساختار حقوقی کشور اظهار داشت: ما روزنۀ امیدی برای نهاد وکالت در کشور نداریم و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید توجه داشته باشند اگر در این زمان به نقد و نصیحت ناصحان دل‌سوز کشور گوش فرا ندهند فردا باید در پیشگاه عدل الهی پاسخ‌گو باشند.

قانون باید مبتنی بر نیاز مردم و آینده‌نگری و براساس نظریه‌های کارشناسی باشد

رئیس اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران بیان کرد: قانون باید مبتنی بر نیاز مردم و آینده‌نگری و براساس نظریه‌های کارشناسی باشد، نه بر مبنای غوغاسالاری و هیجان‌زدگی و تفکرات پوپولیستی خطرناک! قانونی که حاصل اتاق‌های فکر و کمپین‌های مجازی باشد و خارج از ساختار مجلس تهیه و تصویب شود، نه‌تنها نیازی از مردم و جامعه رفع نخواهدکرد، بلکه به مشکلات آن‌ها خواهد افزود.

دکتر کوشا با اشاره به فاجعه‌باربودن قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار گفت: درحالی‌که در آزمون ورودی وکالت براساس همین قانون و با حذف ظرفیت منتظر اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش براساس نمره یا صلاحیت علمی هستیم، یک باره بدون هیچ‌گونه ابهامی دوباره بحث تراز مطرح شده است و برخی استفساریه صادر کرده‌اند. موضوعی که اگر اجرایی شود، شاهد حضور افرادی با نمرات صفر در حرفۀ وکالت خواهیم بود که در آیندۀ نزدیک تضییع حقوق مردم را در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

رئیس اسکودا با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی دولت بیان کرد: باید بپذیریم وقتی ظرفیت حذف شده است، دیگر تراز جایگاه و معنا ندارد و اگر استنباطی غیر از این داشته باشیم، باید پرسید چرا در آزمون استخدامی کشوری که بیش از هفت‌صدهزار داوطلب دارد، چنین استنباط و تفسیری نداریم؟

وی در پایان با اشاره به مظلومیت نهاد وکالت در کشور اظهار کرد: با این شیوه و رویه‌ای که در برابر نهاد وکالت به کار گرفته شده است، هیچ روزنۀ امیدی به بهبود نداریم ولی با اتکا به خداوند و همت و پایداری خانوادۀ بزرگ وکالت از پای نخواهیم نشست و برای پاسداری از حقوق ملت ایستادگی خواهیم کرد.

منبع: روابط عمومی اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران

یک دیدگاه

 1. از طرف من به این خانم عرض کنید که قیاس دو نهاد وکالت و قضاوت اصولا قیاسی مع الفارق است و نه آنچه ایشان بیان کرده اند. مقام قضایی در مقابل دستمزد اندکی در طول ماه، حدود چهارصد پرونده را بررسی کرده و قرار یا رأی صادر می کند. در صورتی که هدف وکلا عمدتاً نه احقاق حق و دفاع از موکل که گرفتن حق الوکاله ای سنگین و هدف کسب سود بیشتر است. سودآوری یک پرونده برای مقام قضایی از نظر مالی حدوداً ۱۰۰ هزار تومان بوده که بعضی از وکلا در رقابتی کثیف، میلغ حق الوکاله همان پرونده را تا دویست میلیون تومان تعیین کرده و در پرونده های ملکی این رقم از دهها میلیارد تومان هم فراتر می رود.
  وکلا در این رقابت و انحصار کثیف مالی، وکلایی که هدف احقاق حق دارند و حق الوکاله ای اندک دریافت می کنند را کم سواد و غیرحرفه ای تلقی کرده و دقیقاً همانند تجار، رقابتی مالی و غیرعادلانه را در میان نهاد شدیداً مادی گرای خود آغاز کرده اند.
  اصل حرف این خانم از مبنا مضحک است. حداقل از میلیون ها موکل مضرور و مغبون به راحتی می توان این موضوع را دریافت.
  تلاش وکلا برای زیر سوال بردن تسهیل و داد سخن دادن برای عدالت، حیله ای کثیف و نخ نما شده است. نبرد، نبرد انحصار و فساد و مال اندوزیست.
  از رسانه شما انتظار دارم شجاعانه و بی طرفانه نظر بنده را درج بفرمایید.
  hdk ndn’hi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا