اخبار

تصمیم جدید بانک مرکزی برای محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت / روزی ۲۰ کارت به کارت

وکلاپرس- معاون فناوری‌های بانک مرکزی ازتصمیم جدید بانک مرکزی برای مقابله با قمار و اعمال محدودیت در تراکنش‌های واریزی خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در پی بخشنامه جدید این بانک برای مقابله با سو استفاده های مالی از این به بعد هر کد ملی، فقط  می تواند روزانه ۲۰ تراکنش کارت به کارت دریافتی و ماهانه ۸۰ تراکنش کارت به کارت دریافتی داشته باشد.

با هدف نظارت بر تبادلات پولی و جلوگیری از سو استفاده‌

دکتر محرمیان، اعلام کرد: به منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های محتمل در تبادلات پولی کشور بر بستر کارت‌به‌کارت، به‌زودی مجموع تعداد تراکنش‌های واریزی که به کارت‌های هر شخص حقیقی(کد ملی) در یک روز انجام می‌گیرد به بیست تراکنش محدود خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بخشنامه بانک مرکزی درخصوص الزامات ناظر بر قانون جدید صدور چک

این محدودیت با هدف نظارت هر چه بیشتر بر تبادلات پولی و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از خدمت انتقال وجه کارت به کارت اعمال می شود.

این محدودیت تنها شامل واریز به کارت بانکی یک فرد است

بنابر بخشنامه بانک مرکزی این محدودیت تنها در مورد تعداد تراکنش‌های واریز به کارت اعمال خواهد شد و محدودیتی برای تعداد تراکنش‌هایی که هر فرد به منظور کارت به کارت از  کارت‌‌های بانکی خود به سایر کارت ها در شبکه بانکی انجام می‌دهد، پیش بینی و تعیین نشده است. به عبارت دیگر این محدودیت تنها شامل «واریز به» کارت بانکی یک فرد است.

محدودیت بر اساس تحلیل هوشمند یک ساله رفتار کاربران

شایان ذکر است محدودیت تعدادی تعیین شده حاصل رصد و تحلیل هوشمند یک ساله رفتار کاربران است که بر اساس آن، محدودیت در نظر گرفته شده صرفاً تعداد بسیار محدودی از افراد استفاده کننده را در روز تحت تاثیر قرار خواهد داد و بنابراین کارکرد استفاده‌های معمول بدون هیچ مشکلی برقرار خواهد ماند.

بیشتر بخوانید: بخشنامه عدم جواز صدور حکم مازاد بر نرخ سود مصوب بانک مرکزی

از آنجا که خدمت کارت به کارت برای مقاصد شخصی در نظر گرفته شده است، این محدودیت باعث رفع سوءاستفاده‌ها و سالم‌سازی فضای بهره‌برداری کاربران از خدمت کارت به کارت خواهد شد.

منبع: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا