اخبار کانون ها

بیانیه کانون وکلای اصفهان در رابطه با حمایت از حقوق زنان افغانستان

وکلاپرس- کمیسیون بانوان کانون وکلای استان اصفهان در راستای حمایت از حقوق زنان افغانستان بیانیه ای صادر کرد.

کمیسیون بانوان کانون وکلای اصفهان در حمایت از زنان افغان با انتشار بیانیه ای از نهاد های بین المللی تقاضا کرد با موضع گیرب نسبت به وضعیت بانوان و دختران افغان، حامی آن ها باشند.

متن کامل بیانیه منتشر شده به شرح زیر است:

بیانیه کانون وکلای اصفهان در رابطه با حمایت از حقوق زنان افغانستان

 کمیسیون بانوان کانون وکلای دادگستری استان  اصفهان به عنوان یک نهاد مدنی مسئول و در راستای اهم وظایف ذاتی خود که همانا حمایت از حقوق زنان بدون در نظر داشتن خطوط و مرزهای قراردادی جغرافیایی می باشد، ضمن اعلام همدردی و همبستگی با دختران و بانوان  افغانستانی، اعمال هر گونه خشونت به هر نوع و توسط هر گروه و ارگان رسمی و غیر رسمی علیه زنان و دختران، تبعیض‌ جنسیتی و تضییع حقوق زنان افغانستان را محکوم می نماید.

طالبان در دوران حکومت سابق خویش، برای زنان و دختران افغان کابوسی سیاه را رقم زدند.

محرومیت های اجتماعی، تحصیلی، بهداشتی، ورزشی، نابرابری های جنسیتی، کودک همسری، ازدواج های اجباری و دیگر خشونت های سازمان یافته ی ناروا تجربه سهمگینی بود که بانوان افغانستانی پشت سر گذاشتند و پس از اتمام تسلط طالبان  با شجاعت و جسارتی ستودنی در سایه این کابوس سیاه و در پس پیامدهای جنگی چهل ساله باز خود را یافتند و چون برگهای رونده ی سبز، توانایی های خود را در  عرصه های هنر، ورزش، اقتصاد، علم و فعالیت های سیاسی و اجتماعی به منصه ظهور گذاشتند.

اینک با سیطره دوباره ی طالبان، حقوق زنان و دختران افغانستانی و دستاوردهای سال های اخیر آنان در مخاطره ایی جدی قرار گرفته است.

کمیسیون بانوان کانون وکلای استان اصفهان ضمن هشدار جدی نسبت به رخداد فاجعه ای انسانی در خصوص همجنسان افغانستانی، از کلیه سازمان های مدعی حمایت از حقوق بشر و نهادهای بین المللی درخواست دارد  که نسبت به وضعیت بانوان و دختران افغان مواضع روشن خود را اعلام نموده و با تمام قوای خود حامی آنان باشند و در خصوص حضور نماینده ی مستقل جامعه مدنی در فرایند مذاکرات سیاسی اقدام  جدی به عمل آورند.

همچنین سایر دولت و کشورها، در مذاکرات صلح خود و رایزنی ها، رعایت حقوق زنان و دختران را پیش شرط توافقات خود قرار دهند.

به امید آنکه تضمین حق زندگی آزادانه و  امنیت زنان  و رفع همه تبعیض های جنسیتی، مذهبی، قومیتی و داشتن حق تحصیل و کار کردن و پایان دادن به تمام صور خشونت علیه زنان از شروط اصلی همه سردمداران قدرت برای اعمال تصمیم نسبت به وضعیت افغانستان و رژیم سیاسی آن باشد.

کمیسیون بانوان کانون وکلای استان اصفهان با ابراز همدردی و همبستگی مجدد با زنان و دختران افغانستانی، اعلام می نماید حامی و مدافع حقوق مسلم ایشان می باشد.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان اصفهان

بیشتر بخوانید:

منبع: کانون وکلای دادگستری اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا