اخبار اسکوداویژه

بیانیه چهل و چهارمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

وکلاپرس- با پایان همایش چهل و چهارم اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران که به میزبانی کانون وکلای دادگستری همدان برگزار شد، بیانیه پایانی این نشست منتشر شد.

به گزارش وکلاپرس هیات عمومی کانون ها در این بیانیه به مسائلی چون تعامل با قوه قضائیه، تعرض به وکلای دادگستری، طرح نماینده حقوقی غیر وکیل و…تاکید کرده اند و همچنین کانون وکلای دادگستری مازندران به عنوان میزبان همایش بعدی اسکودا انتخاب شد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه چهل و چهارمین همایش اسکودا

چهل و چهارمین نشست هیات عمومی عادی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران در تاریخ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ به میزبانی کانون وکلای دادگستری همدان برگزار شد.

پس از بررسی دستورهای همایش و اخذ تصمیمات مقتضی، استفاده از نظرات کارشناسان متخصص در بهبود وضعیت معیشت، محیط زیست (به ویژه ریزگردها) و امنیت جامعه جهت فراهم کردن بستر حیات اجتماعی و اقتصادی مطلوب را توصیه و در خصوص مسائل مرتبط با وکالت کشور، مراتب ذیل اعلام می شود:

۱. هیات مدیره های کانونهای وکلای دادگستری با استقبال و تقدیر از رویکرد تعاملی در خصوص فراهم شدن موجبات قانونی برگزاری آزمون پذیرش کارآموز وکالت دادگستری تاکید می کنند، استمرار وضعیت تعاملی و تفاهم دوطرفه موجود، موجبات رفع معضلات و مشکلات جامعه حقوقی کشور، به ویژه خروج از برون رفت وضعیت فعلی حاکم بر آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری را فراهم خواهد کرد.

۲. با اینکه اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران در فرایند تسری مقررات ناظر بر کسب وکار به حوزه حقوق دفاعی مردم، نظرات انتقادی خود را به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی منتقل نموده است، در حال حاضر با توجه به ختم مراحل قانونگذاری و تبدیل طرح موصوف به قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار، ضمن هشدار جدی به متصدیان محترم آموزش عالی کشور مبنی بر حفظ استانداردهای علمی و ارتقای سطح آموزشی دانش آموختگان حقوق، اهتمام خود در خصوص اجرای دقیق قانون موصوف را باتوجه به حق دسترسی مردم به وکیل متخصص به کار خواهد گرفت.

۳. فراهم نمودن موجبات دادرسی عادلانه فرع بر آن است که قاضی و وکیل علاوه بر استقلال در اخذ تصمیم و دفاع، از تامینات مناصب موصوف برخوردار باشند و حاکمیت وظیفه دارد این تامینات را فراهم نماید. در این راستا ضمن محکوم نمودن اقدامات غیر اخلاقی برخی از رسانه ها مبنی برهجمه علیه کانونهای وکلای دادگستری -با آنکه شرط التزام به قانون اساسی جزء شروط حدوثاً و بقائاً حرفه وکالت است و افراد با پذیرش این شروط عضو کانونهای وکلای دادگستری می شوند، از نظام قضایی کشور تقاضای برخورد جدی با این رسانه ها را دارد.

۴. اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران اقدامات مخاطره آمیز اخیر، دائر بر تعرض علیه وکلای محترم دادگستری و ایضا توهین به این سربازان عدالت را، که دوشادوش قضات محترم در خصوص احقاق حق میکوشند، خلاف موازین اخلاقی و قانونی دانسته و از جامعه حقوقی کشور و قوه محترم قضاییه تقاضای محکوم نمودن این نوع برخوردها و اقدام قانونی متناسب را دارد.

۵. هیات مدیره های کانونهای وکلای دادگستری، با اعتقاد به حاکمیت قانون و توجه به لزوم رعایت حقوق مردم در تصمیم گیری های تقنینی، اصلاح قانون استفاده بعضی دستگاه ها از نماینده حقوقی و تسری آن به شرکتهای خصوصی را از موجبات تضعیف حقوق دفاعی شرکتهای خصوصی و مردم و احتمال اشاعه فساد در دستگاه قضایی دانسته و انتظار دارد نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی با تامل در نتایج نامطلوب حاصل از اجرای این قانون در خصوص دستگاههای دولتی در کلیات مصوب تجدیدنظر کنند.

در پایان، کانون وکلای دادگستری مازندران به عنوان میزبان بعدی تعیین گردید.

روابط عمومی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا