اخبار اسکوداویژه

انتخابات اسکودا ۱۸ بهمن برگزار می‌شود / داوطلبان یک ماه فرصت ثبت نام دارند

وکلاپرس _ در پی انتشار آگهی برگزاری انتخابات در تاریخ ۱۸ بهمن، داوطلبان شرکت در انتخابات به مدت یک ماه فرصت ثبت نام و اعلام کاندیداتوری دارند.

به گزارش وکلاپرس، در پی حواشی رخ داده در همایش کیش ناشی از اعلام دستور شعبه اول دادگاه عالی انتظامی قضات مبنی بر ممنوعیت شرکت برخی از نامزدها در انتخابات، انتخابات هیئت رئیسه تجدید شد.

بعد از گذشت بیش از یک ماه از تصویب تجدید برگزاری انتخابات و در پی مصوبه شورای اجرای اسکودا، آگهی برگزاری انتخابات هیات رئیسه و بازرسان اسکودا صبح امروز شنبه دوم دی ماه ۱۴۰۲ در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

بیشتر بخوانید:

بر این اساس داوطلبان به مدت یک ماه از امروز فرصت دارند برای کاندیداتوری در سمت های ریاست، نائب رئیسی و بازرسی نام نویسی کنند.

متن آگهی منتشر شده از سوی رئیس شورای اجرایی اسکودا، به شرح زیر است:

«باسمه تعالی

آگهی برگزاری انتخابات هیات رئیسه و بازرسان اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)

با توجه به مصوبه هیئت عمومی مورخ ۱۴۰۲/۰۸/۲۵ به میزبانی کانون وکلای دادگستری هرمزگان مبنی بر تجدید انتخابات و همچنین مصوبه شورای اجرایی مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ و نظر به اینکه دوره دو ساله تصدی هیئت رئیسه اسکودا رو به پایان است و برگزاری انتخابات هیئت رئیسه به منظور انتخاب رئیس، دو نائب‌رئیس و دو بازرس (اصلی و علی البدل) یکی از دستورات هیئت عمومی آینده اسکودا در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۸ به میزبانی کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد، در اجرای ماده ۲۶ آیین‌کار اسکودا از داوطلبان احراز این سمت‌ها تقاضا می‌شود درخواست کتبی خود را همراه با تصویر صفحات دوم و سوم پروانه وکالت و صفحه‌ای که در آن آخرین تمدید پروانه درج شده است، به دفتر اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران به نشانی: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، خیابان هفدهم، شماره ۲۰، طبقه سوم، کدپستی ۱۵۱۳۸۳۳۸۱۵ از طریق پست سفارشی پیشتاز ارسال فرمایند.

نکات قابل توجه:

۱- به موجب بند ب ماده ۹ اساسنامه اسکودا، داوطلبان باید دارای حداقل ۸ سال سابقه وکالت پایه یک دادگستری باشند.

۲- به موجب ماده ۲۲ اساسنامه اسکودا، رئیس، نواب رئیس و بازرسان می‌توانند از خارج از هیئت عمومی اسکودا و هیئت‌های مدیره کانون‌های عضو انتخاب شود.

۳- داوطلبان محترم در تقاضای خود خلاصه‌ای از سوابق علمی و حرفه‌ای و اجتماعی خود را مرقوم فرمایند.

۴- مهلت ارسال تقاضا یک ماه از تاریخ درج آگهی در روزنامه است. پس از انقضای مهلت ثبت‎ نام هیچ درخواستی پذیرفته نمی‌شود.

۵- کانون‌های محترم وکلای دادگستری نیز مراتب را به نحو مقتضی به اعضای خود اعلام خواهند فرمود.

۶- در پایان مهلت و پس از بررسی مدارک ارسالی و نیز سوابق داوطلبان و تأیید آن در شورای اجرایی، مشخصات داوطلبان به همه کانون‌های عضو اعلام خواهد شد تا مورد امعان نظر اعضای محترم هیأت‌های مدیره قرار گیرد.

۷- درخواست باید به امضاء شخص داوطلب برسد و انجام این امر به نیابت قابل قبول نیست.

رئیس شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران

جعفر کوشا»

بیشتر بخوانید:

نگاهی گذرا به روند همایش پنجاه و یکم اسکودا در جزیره کیش

در حالی که همایش قرار بود در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ۲۴ و ۲۵ آبان ۱۴۰۲ برگزار شود، هیات مدیره‌های کانون‌های وکلا از روز دوشنبه ۲۲ آبان وارد جزیره کیش شدند و در هتل شایان استقرار پیدا کردند.

صبح روز سه شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲ اعضای هیات مدیره‌ها در همایشی با عنوان «اقتصاد دریا محور» در سالن همایش‌های کیش حاضر شدند، در این همایش که گفته می‌شد در کنار کانون وکلای هرمزگان یک شرکت ساختمانی اسپانسر آن است، برخی وکلا و افراد دیگر سخنرانی کردند.

با توجه به پایان دوره دو ساله هیئت رئیسه اسکودا شامل دکتر جعفر کوشا به عنوان رئیس و ابراهیم کیانی و محمود حبیبی به عنوان نواب رئیس، انتخاب هیئت رئیسهٔ جدید مهم ترین دستور کار همایش کیش بود.

صبح روز چهارشنبه و پیش از آغاز افتتاحیه همایش، خبر شوکه کننده‌ای منتشر شد، شعبه اول دادگاه عالی انتظامی قضات در ادامه پرونده‌ای که در شهریور ماه ۱۴۰۱ علیه اعضای هیئت مدیره سابق کانون وکلای مرکز گشوده شده بود، با صدور دستوری اعلام کرده بود شرکت آنان در انتخابات اسکودا هم ممنوع است، اقلا دو نامزد ریاست و یک نامزد نایب رئیسی و یک نامزد بازرسی مشمول این دستور می شدند.

افتتاحیه همایش با تاخیر آغاز و انجام شد و اعلام شد در مورد نحوه برگزاری انتخابات هیئت رئیسه در نوبت بعد از ظهر تصمیم‌گیری می‌شود، در نشست بعد از ظهر چهارشنبه پس از پیشنهاد رئیس اسکودا و بحث اعضا، با اکثریت آراء تصویب شد که برگزاری انتخابات هیئت رئیسه از دستور کار این نشست خارج شود.

صبح روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان در دومین روز همایش، برخی اعضا در مورد ماهیت تصمیم روز گذشته مجمع تشکیک کردند و خواستار تعیین ماهیت آن شدند. اعضای معترض معتقد بودند باید معلوم شود که قرار است فرایند انتخابات تجدید بشود یا برگزاری انتخابات با همین نامزدها در موقعی دیگر انجام می‌شود.

نهایتا رای‌گیری مخفی انجام شد و ۷۴ رای به تجدید و ۷۳ رای به تعویق انتخابات شمارش شد، با این حال باز هم برخی اعضا نسبت به رای گیری تشکیک کردند و قرار شد رای‌گیری در این مورد، در نوبت بعد از ظهر چهارشنبه مجددا تکرار شود.

در نوبت بعد از ظهر پنج‌شنبه مجددا رای‌گیری با نظم و ترتیب دقیق‌تر تکرار شد و نهایتا با شمارش ۸۴ رای به تجدید و ۶۷ رای به تعویق، تجدید انتخابات هیئت رئیسه به تصویب رسید.

در حالی که کشمکش و رای گیری در مورد برگزاری انتخابات هیئت رئیسه تا حدود ساعت ۱۸ روز آخر همایش به درازا کشیده بود، مجمع به سرعت دو موضوع دیگر راجع به مذاکره با قوه قضائیه و تهیه پیش نویس دستور العمل های موضوع ماده ۱۶۱ آیین‌نامه را تصویب کرد و به کار خود خاتمه داد.

یک دیدگاه

  1. بجای این حرفا ازالان بگید ازمون بعدی چه وقته داوطلب ها برنامه ریزی کنن تو روخدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا