اخبار قوه قضاییهویژه

افزایش ۵۶ درصدی اعتبارات عمومی قوه قضائیه در لایحه بودجه ۱۴۰۳

وکلاپرس _ مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از افزایش ۵۶ درصدی اعتبارات عمومی قوه قضائیه خبر داد و اعلام کرد: در بین سه قوه و سایر دستگاه‌ها، اعتبارات عمومی قوه قضائیه بیشترین رشد را تجربه کرده است،

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایرنا، براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور (بودجه دستگاه‌های اجرایی)، بخش عمده‌ای از دستگاه‌های زیرمجموعه قوه قضاییه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ ذیل دستگاه اصلی «دادگستری جمهوری اسلامی ایران» آمده است؛ به جز این ردیف اصلی، دو دستگاه «دیوان عدالت اداری» و «سازمان بازرسی کل کشور» نیز در شمار دستگاه‌های اصلی زیرمجموعه این قوه هستند.

بودجه دستگاه‌های اجرایی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ شامل ۷۷ درصد از کل بودجه عمومی است و این بخش از لایحه در مقایسه با قانون بودجه ۱۴۰۲ نزدیک به ۲۹ درصد رشد داشته و به ۲۱۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است و در این میان ۳.۹ درصد از کل اعتبارات متعلق به قوه قضاییه است.

مقایسه بودجه دستگاه‌های زیر مجموعه قوه قضاییه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳

بیشتر بخوانید:

افزایش ۵۳ درصدی اعتبارات قوه قضاییه در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۴۰۲

براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، میزان اعتبار هزینه‌ای قوه قضاییه در لایحه بودجه امسال ۶۷.۶ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۴۰۲، ۴۹ درصد افزایش یافته است همچنین میزان اعتبار سرمایه قوه قضاییه ۱۷.۱ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با قانون بودجه سال گذشته ۹۰ درصد افزایش یافته است.

مطابق این گزارش، اعتبار عمومی دستگاه قضایی ۸۴.۷ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با قانون بودجه سال قبل، ۵۶ درصد افزایش یافته است.

در مجموع کل اعتبارات قوه قضاییه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ به مبلغ ۸۴.۷ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش ۵۳ درصدی اعتبارات در این قوه هستیم؛ ضمن اینکه افزایش اعتبارات قوه قضاییه در مقایسه با سایر قوا نیز افزایش بیشتری را تجربه کرده است.

 میزان اعتبارات سه قوه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ و رشد آن نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۲

درصد رشد اعتبارات عمومی دستگاه‌های زیرمجموعه قوه قضاییه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه با ۵۶ درصد رشد اعتبارات عمومی، در بین سه قوه و سایر دستگاه‌ها بیشترین رشد را تجربه کرده است و در این میان، سازمان پزشکی قانونی کشور با رشد ۹۹ درصدی و سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با رشد ۸۵ درصدی بیشترین درصد رشد اعتبارات عمومی دستگاه های زیرمجموعه قوه قضاییه را داشته است.

البته اگرچه اعتبارات عمومی سازمان زندان‌ها و شورای حل اختلاف افزایش چشمگیری یافته اما درآمد اختصاصی این مجموعه‌ها حذف شده است؛ در نتیجه رشد کل اعتبارات این دستگاه‌ها اندکی کمتر است.

بیشتر بخوانید:

دانلود گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص بودجه دستگاه های اجرایی در لایحه بودجه ۱۴۰۳

جهت مشاهده گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص بررسی بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور (بودجه دستگاه های اجرایی) را از لینک زیر می توانید مشاهده کنید:

گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص بودجه دستگاه های اجرایی در لایحه بودجه ۱۴۰۳

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا