اخبار

اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده‌ از فردا اجرایی می شود +‌ متن دستورالعمل حذف معافیت مالیاتی برخی اقلام وارداتی

وکلاپرس- معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی از اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده‌ از فردا (۱۳ دی ماه ۱۴۰۰) خبر داد.

به گزارش وکلاپرس، محمد مسیحی، معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به شبکه خبر سیما گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده‌ که از ۱۳ دی ماه (دوشنبه) اجرایی خواهد شد، مالیات جدیدی در کشور نیست و جایگزین همان مالیات بر ارزش افزوده‌ای است که ۱۳ سال در کشور اجرایی و عملیاتی شده است.

وی افزود: استفاده از تجربه ۱۳ ساله، بررسی انتقادات و پیشنهادات ذینفعان و فعالان اقتصادی و استفاده از تجربه سایر کشور‌ها باعث شد تا در این قانون اصلاحات و بازنگری‌هایی صورت بگیرد.

 دریافت مالیات بر مصرف از مصرف کنندگان

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: این مالیات بر مصرف است و اشخاص و مصرف کنندگان به نسبت و درصدی از مصرفشان این مالیات را پرداخت می‌کنند. رفع ابهامات فنی و اجرایی، بازنگری در معافیت‌های قانون مالیات بر ارزش افزوده، متناسب سازی جرائم مالیاتی و موضوع اصلاح دادرسی نظام مالیاتی از مهم‌ترین تغییرات بود. بخش‌های مختلف مانند بخش کشاورزی بخش تولید هم در این اصلاحیه پیش بینی و عملیاتی شده است.

بیشتر بخوانید:

با اینحال براساس دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان امور مالیاتی، با توجه به اجرایی شدن قانون جدید معافیت مالیاتی کالاهای وارداتی نظیر لبنیات (شیر، پنیر و ماست)، تخم پرندگان، فرآورده‌های گوشتی، برنج و حبوبات، روغن گیاهی و حیوانی و شیرخشک کودکان حذف  و واردات آنها مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهد شد. امری که نگرانی‌هایی را درخصوص افزایش قیمت این اقلام وارداتی پدید آورده است.

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی به گمرک ایران

 سازمان امور مالیاتی در راستای اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده‌ با ارسال دستورالعملی به گمرک ایران، حذف معافیت مالیاتی چندین دسته و اقلام وارادتی از جمله اقلام کشاورزی و لبنیاتی را متذکر شده است.

متن دستورالعمل سازمان امور مالیاتی به گمرک ایران نیز به شرح زیر است:

با عنایت به لازم الاجرا شدن قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده (مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲) از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ و در اجرای آن بخش از تبصره ۱۰ جزء ۱۷ بند «الف» ماده ۹ قانون یاد شده که مقرر می دارد:

واردات کالاهای موضوع جزءهای ۱، ۳ و ۵ بند «الف» این ماده مشمول معافیت نبوده و مالیات و عوارض با نرخ استاندارد ۹ درصد در مبادی گمرکی به آن تعلق می‌گیرد.

عرضه این کالاها در داخل کشور، مانند عرضه کالاهای مشابه داخلی از پرداخت مالیات و عوارض معاف است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران از تاریخ اجرای قانون مکلف است در مبادی ورودی گمرکی از کالاهای موضوع جزء های ۱، ۳ و ۵ به شرح ذیل، مالیات و عوارض ارزش افزوده با نرخ استاندارد ۹ درصد وصول کند؛

لذا خواهشمند است به منظور اجرای دقیق قانون و جلوگیری از سردرگمی فعالان اقتصادی، دستور فرمایید در این خصوص اقدام مقتضی صورت پذیرد.

گفتنی است، کالاهای موضوع جزء ۱ ماده ۹ قانون مالیات برارزش افزوده شامل کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل(از جمله چوب خام)، محصولات گلخانه(از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ) است که فعالیت‌های مربوط به مراحل بسته بندی، انبارداری و نگهداری محصول در دمای مناسب در سردخانه، انجماد محصول(شامل سردخانه)، پاک کردن، درجه بندی، بوجاری بذور، پوست گیری مانند شالی‌کوبی، شستشو، تمیزکاری، تفکیک، همگن سازی، خشک کردن انواع محصولات مانند چای، کشمش و خرما با روش‌های مختلف، تفت دادن، مانند پخت نخود و پنبه پاک کنی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود و ارائه خدمات مزبور به محصولات کشاورزی مشمول مالیات و عوارض فروش نیست.

همچنین، کالاهای موضوع جزء ۳ ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز شامل بذر، نشاء، نهال، سم و کود و جزء (۵) کالاهای زیر است:

۱-۵ -شیر، پنیر و ماست

۲-۵ -تخم ماکیان

۳-۵-آرد و نان

۴-۵ -انواع گوشت و فرآورده های گوشتی مطابق با فهرستی که هر سال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا پایان دی ماه برای اجرا در سال بعد به این سازمان ارسال می‌کند.

۵-۵ -برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا

۶-۵ -انواع روغن‌های خوراکی، اعم از گیاهی و حیوانی

۷-۵ -شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان

۸-۵-تخم مرغ نطفه دار و تبدیل آن به جوجه یک روزه

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا