نظریه مشورتی

آیا وکلای دادگستری سایر کشورها امکان وکالت در دادگاه های ایران را دارند؟

اداره حقوقی درباره وکالت اتباع خارجه در محاکم ایران نظریه مشورتی ارائه کرد.

وکلاپرس- اداره کل حقوقی قوه قضاییه در خصوص امکان یا عدم امکان وکالت اتباع افغانستانی در محاکم قضایی ایران نظریه مشورتی صادر کرد.

به گزارش وکلاپرس، بر اساس نظریه اداره کل حقوقی قوه قضاییه شخصی که فاقد پروانه وکالت دادگستری از مراجع صالح ایرانی است، هرچند دارای پروانه وکالت از یک کشور خارجی باشد، نمی‌تواند به عنوان وکیل دادگستری در محاکم قضایی اقدام کند.

شماره نظریه: ۷/۹۹/۱۹۹۷                       شماره پرونده: ۹۹-۹۷-۱۹۹۷ ح                     تاریخ نظریه: ۱۴۰۰/۰۱/۲۴

استعلام

در فرض داشتن وکالت رسمی و معتبر اتباع افغان در کشور خود و اعطای وکالت از سوی هموطنان آن‌ها، آیا اتباع خارجی توانایی انجام و مداخله در پرونده‌های قضایی ایران همانند وکلای ایرانی را دارند؟

بیشتر بخوانید: نظریه مشورتی در خصوص هزینه دادرسی تقدیم درخواست صدور اجراییه چک

پاسخ 

اولاً، برابر بند ۱ ماده ۱۰ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، به اتباع خارجه اجازه وکالت داده نمی‌شود.

ثانیاً، مطابق ماده ۳۳ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ «وکلای متداعیین باید دارای شرایطی باشند که به موجب قوانین راجع به وکالت در دادگاه‌ها برای آن‌ها مقرر گردیده است».

بنابراین در فرض سؤال، شخصی که فاقد پروانه وکالت دادگستری از مراجع صالح ایرانی است، نمی‌تواند به عنوان وکیل دادگستری در محاکم قضایی اقدام کند؛ هرچند دارای پروانه وکالت از یک کشور خارجی باشد.

بدیهی است وکالت ایشان از سوی موکل در حد وکالت مدنی قابل پذیرش بوده و چنانچه حق توکیل به غیر داشته باشد، می‌تواند با اعطای وکالت به احدی از وکلای دادگستری، حقوق موکل خود را استیفا کند.

منبع: اداره حقوقی قوه قضاییه

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا