اخبار قوه قضاییهویژه

منتظری: خود را لایق ریاست بر دیوانعالی کشور نمی دانستم/ چون تکلیف شد، این مسئولیت خطیر را با تمام قوت پذیرفتم

وکلاپرس ـ حجت الاسلام جعفر منتظری در دیدار با قضات دیوان‌عالی کشور ضمن استقبال از دیدگاه های اصلاحی قضات این نهاد قضایی، خود را خدمتگزار این مجموعه دانست.

به گزارش وکلاپرس به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفرمنتظری و با حضور قضات عالی رتبه دستگاه قضایی، روز سه شنبه، هفدهم مرداد ماه برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در این جلسه اظهار داشت: خداوند را شاکر و سپاسگزارم که عنایت فرمود و بنده در پاسخ به دعوت ریاست محترم قوه قضائیه برای تصدی این سمت، افتخار یافتم که به عنوان خدمتگزار در این مجموعه حضور یابم.

وی ادامه داد: خداوند را شاهد می گیرم که خود را لایق تصدی این سمت نمی دانستم، چون تکلیف شد، این مسئولیت خطیر را با کمال افتخار و با تمام قوت پذیرفتم.

رئیس دیوان عالی کشور افزود: ۴۲ سال سابقه خدمت بنده در دستگاه قضایی، سرمایه ای است که متعلق به بنده نیست و باید آن را در خدمت به نظام و مردم عزیز و شما سروران ارجمند به کار گیرم.

بیشتر بخوانید:

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه با بیان اینکه دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در تمام ساختارهای قضایی دنیاست، عنوان کرد: در قانون اساسی وظایفی همچون نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم، ایجاد وحدت رویه قضایی، اعاده دادرسی، حل اختلاف در صلاحیت مراجع قضایی و … بر عهده دیوان عالی کشور نهاده شده است که انجام صحیح این امور، همفکری و هم یاری قضات دیوان عالی کشور را می طلبد.

رئیس دیوان عالی کشور با تأکید بر اینکه لازمه هر اقدام اصلاحی برای رفع مشکلات و آسیب ها، شناخت دقیق است، خطاب به قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی گفت: شما قضات نسبت به آسیب هایی که در مجموعه وجود دارد از همه آگاه تر هستید و بر اشکالات موجود به خوبی واقف هستید، به همین منظور بنده آماده شنیدن تمامی پیشنهادات برای ایجاد تحولی که مطلوب این مجموعه باشد؛ هستم.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری استفاده از ظرفیت قضات پیشکسوت برای برنامه ریزی در جهت نظارت بر محاکم را امری مهم برشمرد و تصریح کرد: انجام هر اقدام و رفع آسیب ها به تنهایی ممکن نیست و در این زمینه هم فکری، هم افزایی و مشارکت با شما قضات فرهیخته که عصاره ارزشمند قوه قضائیه هستید لازم و ضروری است.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین به اهمیت استقلال نظر قضات در پرونده ها اشاره کرد و گفت: استقلال قاضی در مقام رسیدگی به پرونده‌ها امری مسلم است اما این امر منافاتی با مشورت و هم فکری به ویژه در پرونده‌های مهم ندارد.

گفتنی است: در نخستین جلسه هیأت عمومی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین منتظری، قضات به بیان نکات و اظهارنظرهایی پیرامون اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، صدور آراء وحدت رویه، آمارگرایی، تخصصی شدن شعب، نظارت و رصد نظام‌مند بر احکام، مدیریت ورودی پرونده‌ها و… پرداختند و رئیس دیوان عالی کشور، تمامی نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات مطرح شده را مورد استماع قرار داد و بر تشکیل کارگروه هایی برای ارائه راهکار و پیگیری مسائل مطروحه تأکید کرد.

‫۱۵ دیدگاه ها

 1. خوب لایق نمی دونی چزاقبول کردی مگه با گفتن دیگران لایق میشی..بیا یک مطب بدیم برو طبابت کن …بارهم لایق میشی؟

 2. به نام خدا
  به این آقای منتظری می گویم که مشکل لایق نبودن با تکلیف کردن دیگری حل نمی شود.چنین توجیحاتی نه مورد پذیرش شرع است و نه مورد پذیرش عقل!
  وقتی خود شما مقر به عدم لیاقتتان هستید به حکم «لا یکلف الله نفسا الا وسعها» تکلیف ندارید!!!

 3. آخیش بنده خدا.! آخه چرا به این بندگان خدا تکلیف میکنید؟بگذارید کمی استراحت کنند با نوه ها و نبیره ها کمی بازی کنند.اینها هم نیاز به استراحت دارند.اجرکم عندالله حج آقا.

  1. آقا هم خودشون رو لایق رهبری نمی‌دانستند.
   فعلاً دور ، دوره لایحه‌لایقها نیست آقای منتظری.
   شمشیر دست آدمهای بی‌رحمی افتاده.

 4. بندگان خدا .بعدش کجا اینو نوشته و قانون شده که رئیس دیوان باید اخوندباشه دادستان کل باید اخوند باشه .بسه دیگه خجالت هم خوب چیزیه .سیصد چهارصد نفر پستارو بین خودشون تقسیم کردن این میره اون جا اون میاد اینجا و ……

 5. سلام
  جناب آقای منتظری
  با عرض تبریک به شما
  امیدوارم که با درایت و شجاعت جلوی ظلم ۳۰ساله به سهامداران وسدید رو بگیرید و از پایمال شدن حق سهامداران مظلوم وسدید جلوگیری کنید

 6. واقعا وقتی خود را لایق نمیدانستید برای چی قبول زحمت کردید … در طول تاریخ همین نالایقیها باعث شد فرد ساده لوح و ناالایقی مثل ابوموسی اشعری ، امام معصوم ع با اون عظمت از خلافت عزل کند .

 7. از عجایب این مملکت همینه که هیچ‌کس سر جای خودش نیست و فقط برای رضای خدا تو اون پست و مقام مونده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا