اخبارویژه

توضیحات وکیل حسینی پویا درباره جابجایی یک بازپرس در مشهد

وکلاپرس- وکیل سید محسن حسینی پویا، عضو شورای شهر مشهد، درخصوص فایل صوتی منتسب به خود گفت: دخالتی در تغییر شعبه قاضی جوانبخت نداشته‌ ام و این را قویا تکذیب می ‌کنم.

هفته گذشته یک فایل صوتی در میان اصحاب رسانه و فعالین مجازی دست به دست شد و برخی درخصوص ارتباط آن با جا به‌ جایی بازپرس شعبه ۲۰۹ دادسرای عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گمانه زنی کردند. لازم به ذکر است فایل منتشره پیام خصوصی یکی از اعضای شورای شهر خطاب به شهردار مشهد بوده است. در این فایل صوتی رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر خطاب به محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، از تصمیم خود برای پیگیری اقدامات بازپرس شعبه ۲۰۹ گفته است.

نقض حریم خصوصی و انتشار یک مذاکره غیرعلنی و خصوصی؛ چرا و چگونه؟

به گزارش وکلاپرس به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر سید محسن حسینی پویا، رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد و وکیل دادگستری، درخصوص جزئیات این مسئله گفت: جای سوال دارد این فایل صوتی که من به صورت خصوصی برای شهردار ارسال کرده ‌ام چطور منتشر شده و بعضی دوستان که مطالب را به شکل محفلی پیگیری می ‌کنند چطور به این صوت دسترسی پیدا کرده ‌اند و  از چه امکاناتی استفاده کرده ‌اند که توانسته ‌اند این حریم خصوصی را نقض کنند و یک مذاکره غیرعلنی و خصوصی را فاش کنند.

وی ادامه داد: این مذاکرات به هیچ وجه لابی ‌گری نیست بلکه پیگیری یک امر قانونی درباره یک اتفاق غیرقانونی است که به زعم بنده در یکی از شعب بازپرسی دادسرا اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید:

تصمیم یکی از شعب بازپرسی درباره شهردار ثامن غیرقانونی بود

رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد بیان کرد: من این امرغیر قانونی (تصمیم یکی از شعب بازپرسی در خصوص شهردار ثامن) را از طریق بالاترین مرجع ذی ‌صلاح مربوطه گزارش کرده و تذکر داده ‌ام اگر این موضوع ادامه یابد، من اقدامات قانونی خودم را انجام می‌دهم و از طریق مرجع انتظامی پیگیری می ‌کنم.

حسینی پویا در ادامه توضیح داد: یکی از شعب بازپرسی فراتر از صلاحیت‌ های قانونی خود اقدام کرده و کارهایی انجام داده که دخالت در امور اجرایی شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد بوده و به گونه ای که امور اجرایی شهر و مصلحت عمومی را مختل کرده است و این اختلال در حقیقت فراتر از صلاحیت ذاتی ‌اش بوده که مصداق تخلف انتظامی است.

وی افرود: در آن مذاکره بحث جابجایی قاضی جوانبخت (بازپرس شعبه ۲۰۹) مطرح نبوده و تدبیری که من از دادستان خواستم انجام دهد، در مورد دستور خلاف شعبه بوده است. ماجرا این است که یک قرار نظارت قضایی برای شهردار سابق ثامن صادر شده بود و درحالی که این قرار به لحاظ قابلیت تجدید نظرخواهی داشت و قطعی نشده بود اما شعبه اصرار داشت قبل از قطعیت اجرا شود و از دادستان خواستم تدبیری کند تا این قرار قبل از قطعیت اجرا نشود.

دخالتی درباره تغییر شعبه قاضی جوانبخت نداشته ‌ام

عضو شورای شهر تأکید کرد: دخالتی درباره تغییر شعبه قاضی جوانبخت نداشته‌ام و این را قویا تکذیب می ‌کنم؛ به عنوان یک حقوقدان و وکیل دادگستری چنین اجازه ای به خودم نمی ‌دهم که در تصمیمات شخص دادستان بخواهم دخالتی داشته باشم متأسفانه این‌ ها ابهاماتی است که در این فضا وارد کرده ‌اند و من را نگران شأن دستگاه قضایی کرده است.

حسینی پویا در باره ارتباط این مذاکره و فایل صوتی با جابجایی بازپرس مذکور تشکیک کرد و گفت: با توجه به اینکه جا به ‌جایی قاضی جوانبخت دو ماه بعد از این مذاکره بوده از نظر من ارتباط معناداری ندارد و تغییر شعب در بازپرسی اتفاقی است که در طول زمان رخ می‌ دهد؛ معلوم نیست به موضوع ما مربوط باشد و اساسا چنین خواسته ای هم نداشته‌ ایم. من در آن فایل صوتی برای دفاع از شهردار ثامن که اعتقاد دارم شخص سالم و درستکاری است و آبرویش در معرض خطر بوده و برخلاف قانون برایش تصمیمی گرفته شده است، اقدامی برای پیشگیری انجام داده ام؛ این نه لابی است نه تلاش برای جابه‌جایی قاضی.

انتشار صحبت ها به صورت تقطیع شده بود

وی در ادامه از گلایه دیگر خود درباره تصمیمات شعبه مذکور برای موضوع منابع انسانی عنوان کرد: مرجع اداری صلاحیت رسیدگی به موضوعات منابع انسانی را که ناظر به آینده است (مبنی بر اینکه چه کاری باید انجام شود یا نشود) دارد و مرجع قضایی تمام تصمیماتش ناظر به گذشته است به این معنا که اگر در گذشته جرمی واقع شده است مرجع قضایی می ‌تواند ورود کند اما اینکه برای ما مشخص کند قراردادها با نیروها باید چگونه امضا شود و منابع انسانی چطور باید اداره شود اساسا فراتر از صلاحیت دستگاه قضایی است.

رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد با بیان اینکه نکته مهم دیگر درباره پخش آن فایل صوتی (فارغ از غیرقانونی بودن این اقدام) به صورت تقطیع شده بخشی از صحبت ‌های من را منتشر کرده ‌اند، گفت: اگر کامل باشد تمام نکاتی که الان اشاره کرده ام محرز است. ما کارهای قانونی خود را انجام می ‌دهیم اما اینکه بخواهد بین مردم پخش شود و قبل از اینکه چیزی در مراجع قانونی به اثبات برسد، خود مغایر قانون است و بنابراین هیچ علاقه ‌ای به رسانه ای شدن این موضوع نداشتم.

تنها خط قرمز ما قانون است

حسینی پویا در پایان صحبت ‌های خود تصریح کرد: مسیر درستی را طی کرده ‌ام و از این موضع همچنان دفاع می ‌کنم و چه بسا این اقدام قانونی را انجام داده باشم چرا که ما در انجام وظیفه ذاتی خودمان به عنوان نماینده مردم در شورای شهر با هیچ‌ کس تعارفی نداریم و تنها خط قرمز ما قانون است.

منبع: فارس

عضویت
اطلاع رسانی
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا