یادنامه

درگذشت بهمن کشاورز و بهت جامعه حقوقی کشور

روز ۳ اردیبهشت و تنها چند روز پس از درگذشت اسماعیل مصباح اسکویی، فرزند بهمن کشاورز از درگذشت پدرش بر اثر ضایعه قلبی خبر داد.

بهمن کشاورز (متولد ۱۳۲۳ تهران) از سال ۱۳۵۰ به کسوت وکیل دادگستری درآمد و سه دوره عضویت در هیأت مدیره کانون وکلای مرکز و پنج دوره دو ساله ریاست اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری را در کارنامه خود داشت.

برخی از افراد خانواده او چهره‌هایی شناخته شده در عرصه فرهنگ و سیاست هستند؛ جدّ پدری‌اش (محمد وکیل‌التجار یزدی) نماینده دوره اول و دوم مجلس شورای ملی و جدّ مادری‌اش (شیخ محمود کسمائی) از یاران میرزا کوچک‌خان جنگلی بودند. پدرش (کریم کشاورز) نویسنده و مترجم و از اعضای اصلی کمیته مرکزی حزب توده بوده است.

فریدون منو، از باسابقه‌ترین وکلای ایران، شوهرخاله و وکیل سرپرست بهمن کشاورز بود و همسر عموی او (خدیجه کشاورز) نخستین زن ایرانی بود که موفق به اخذ پروانه وکالت شد.

از بهمن کشاورز تألیفات حقوقی متعددی از جمله اولین فرهنگ حقوقی انگلیسی به فارسی (منتشر شده در سال ۱۳۵۴)، «هنر دفاع در دادگاه‌ها»، «سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت»، «وکیل دادگستری و اخلاق حرفه‌ای» و «دفاع و استدلال شفاهی در دادگاه‌ها» بر جای مانده است.

۰ ۰ vote
Article Rating
عضویت
اطلاع رسانی
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x