اخبار بین المللیویژه

IBA تداوم بازداشت وکیل تالانتوف را که علیه تهاجم روسیه به اوکراین نوشته بود، محکوم کرد

وکلاپرس– اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری (IBA) دستگیری و بازداشت پیش از محاکمه وکیل روسی دیمیتری تالانتوف ، رئیس کانون وکلای جمهوری اودمورتیا را محکوم کرد.

به گزارش وکلاپرس، چند ماه پیش دیمیتری تالانتوف (Dmitry Talantov) وکیل حقوق بشری و رئیس کانون وکلای منطقه اودمورتیا به دنبال اظهارنظر و انتقاد از حمله روسیه به اوکراین در فیس بوکش بازداشت شد.

۲۹ ژوئن ۲۰۲۲، دادگاه منطقه چریوموشکی مسکو، حکم بازداشت موقت این وکیل مدافع را در قالب یک اقدام تأمینی تا ۲۳ اوت ۲۰۲۲ صادر و تمدید کرد.

تمدید بازداشت دیمیتری تالانتوف

در چند روز گذشته (۲۸ اوت) با وجود اینکه در ابتدا این وکیل حقوق بشری قرار بود تا ۲۳ اوت ۲۰۲۲ در بازداشت موقت نگه داشته شود، دادگاه بازداشت وی را تا ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ تمدید کرد.

رئیس کانون وکلای جمهوری اودمورتیا به اتهام انتشار عمومی “اطلاعات عمدی نادرست” در مورد اقدامات نیروهای مسلح روسیه مندرج در بخش ۲ ماده ۲۰۷.۳ قانون جزایی فدراسیون روسیه با اتهاماتی روبرو است.

دیمیتری تالانتوف (Dmitry Talantov) وکیل حقوق بشر و رئیس کانون وکلای منطقه اودمورتیا
دیمیتری تالانتوف (Dmitry Talantov) وکیل حقوق بشر و رئیس کانون وکلای منطقه اودمورتیا

واکنش IBA در خصوص بازداشت پیش از محاکمه وکیل روسی

اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری (IBA) دستگیری و بازداشت پیش از محاکمه وکیل روسی دیمیتری تالانتوف، رئیس کانون وکلای جمهوری اودمورتیا را به دنبال اظهارنظرهایش، محکوم کرد.

 استنفورد مویو(رئیس IBA) اظهار داشت:

IBA خواستار آزادی دمیتری تالانتوف و لغو کلیه اتهامات علیه وی است. دستگیری و بازداشت طولانی مدت آقای تالانتوف نمونه ای از بی توجهی مقامات روسیه به قانون اساسی این کشور است.

ماده ۲۹ قانون اساسی فدراسیون روسیه آزادی اندیشه و بیان را برای همه تضمین می کند. این شامل حق جستجو، دریافت، انتقال، تولید و انتشار آزادانه اطلاعات به هر طریق قانونی است.

بر اساس قانون اساسی، آزادی رسانه ها تضمین شده است و سانسور ممنوع است. با این حال، واقعیت بسیار متفاوت است.

معرفی قانون جدیدی که بر اساس آن آقای تالانتوف متهم شده است تنها می تواند به عنوان تلاشی از سوی مقامات روسیه برای تضعیف قانون اساسی با هدف خاموش کردن مخالفان و کنترل افکار مردم روسیه تلقی شود.

آقای تالانتوف و همه شهروندان روسیه باید آزادانه نظرات خود را بدون ترس از دستگیری و بازداشت بیان کنند. IBA دستگیری آقای تالانتوف را محکوم می کند و خواهان لغو ماده ۲۰۷.۳ قانون جزایی روسیه است.

بازداشت پیش از محاکمه دیمیتری تالانتوف نقض مسلم اعلامیه جهانی حقوق بشر است

دکتر مارک الیس، مدیر اجرایی IBA نیز گفت: تعقیب کیفری و بازداشت پیش از محاکمه دیمیتری تالانوف نقض مسلم ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است که می گوید: «هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد. این حق شامل آزادی داشتن عقاید بدون مداخله و جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و عقاید از طریق هر رسانه و بدون توجه به مرزها می‌شود.» اتهامات علیه آقای تالانتوف صراحتاً آزادی بیان او را تضعیف می کند. علاوه بر این، به نظر می رسد بازداشت او فعالیت های مشروع او را به عنوان وکیل جرم انگاری می کند.
دکتر الیس افزود: «اگرچه وکلای فدرال در حمایت از آزادی آقای تالانتوف اقدامی نشان نداده است، بیش از ۵۰۰ نفر از وکلای روسی طوماری را امضا کرده اند که از دستاوردهای حرفه ای آقای تالانتوف دفاع کرده و از این جرم انگاری بیان ابراز خشم کرده اند. نمایندگان حرفه حقوقی که این طومار را امضا کرده اند به دنبال حمایت و حمایت از حاکمیت قانون، دسترسی به عدالت، حقوق بشر و حقوق حرفه ای وکلا در روسیه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا