نشست علمی

نشست قضایی با موضوع مرجع صالح در بزه انتشار اکاذیب در فضای مجازی

صورت‌جلسه نشست قضائی

کد نشست: ۱۴۰۲-۹۶۷۳

برگزار شده توسط: استان گلستان/ شهر گرگان

تاریخ برگزاری: ۱۴۰۰/۰۶/۱۶

موضوع

مرجع صالح در بزه انتشار اکاذیب در فضای مجازی

پرسش

۱- آقای «الف» که ساکن گرگان می‌باشد در سایت A بر علیه برخی افراد اکاذیبی را منتشر نموده است. از طرفی سرور اصلی سایت مذکور در تهران می‌باشد، لیکن آقای «الف» به عنوان کاربر و از مدیران سایت دارای IP می‌باشد. حال با عنایت به موارد مذکور محل وقوع جرم کجا است؟ (آیا محل وقوع سرور اصلی ملاک است یا IP که با آن دسترسی برای منتشر کننده خبر ایجاد گردیده است؟)

۲- در جرائم رایانه‌ای از جمله انتشار تصاویر توهین و تهدید از طریق فضای مجازی محل وقوع جرم کجا می‌باشد؟ آیا جایی که متهم عکس یا نوشتار مزبور را به اشتراک گذاشته است یا محلی که شاکی متوجه شده است و اقدام به شکایت نموده است؟ (به عنوان مثال شاکی ساکن گرگان می‌باشد و متهم که ساکن تهران است تصاویر شخصی وی را که در گوشی خود داشته پخش نموده است. حال باید گرگان را صالح به رسیدگی بدانیم یا تهران صالح به رسیدگی است؟)

نظر هیئت عالی

نظر به اینکه نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی منوط به احراز و انتشار آن می‌باشد نتیجتاً محل وقوع این جرم محلی است که این جرم توسط مخاطب یا مخاطبان و یا سایر اشخاص رؤیت و دریافت می‌شود.

نظر اکثریت

در رابطه با قسمت اول سوال مطرح شده نظر اکثریت همکاران محترم قضایی به آن بوده که با توجه به اینکه کلیه اطلاعات و داده‌های سایت در نهایت در سرور اصلی ذخیره و جمع آوری می‌شود و سپس منتشر می‌گردد، لذا محل استقرار سرور سایت صالح به رسیدگی می‌باشد. درخصوص قسمت دوم سئوال نظر اتفاقی همکاران محترم به آن بوده که با توجه به اینکه فضای مجازی حد و مرز مشخصی نداشته با انتشار هر تصویر یا هر جمله‌ای در صفحه افراد مختلف در نقاط مختلف می‌توانند آن تصویر یا جمله را مشاهده نمایند، لذا درخصوص جرائم در فضای حقیقی وقوع بزه محل مشخص نداشته شاکی می‌تواند با مشاهده تصاویر در محل سکونت خویش هم مبادرت به طرح شکایت نماید هر چند متهم ساکن حوزه قضایی دیگری باشد.

نظر اقلیت

در رابطه با قسمت اول سوال مطرح شده اقلیت همکاران محترم اعلام نموده اند با توجه به اینکه کاربرIP در محل مشخص حضور داشته، با عملیات و اقدام او داده‌های قابل استناد منتشر می‌شود، لذا این محل صالح به رسیدگی خواهد بود.

منبع: سایت نشست‌های قضایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا