اخبار قوه قضاییهویژه

متن اصلاحیه آیین نامه لایحه استقلال کانونهای وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۳ رئیس قوه قضائیه (متن اسکودا)

متن اصلاحات جدید آیین نامه لایحه استقلال کانونهای وکلای دادگستری مصوب ۱۴۰۳ رئیس قوه قضائیه

نکته: متن رسمی اصلاح موادی از آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری (منتشر شده از سوی ریاست جمهوری با متن اسکودا تفاوت های جزئی دارد. جهت مشاهده متن نهایی و ابلاغ شده از لینک زیر استفاده کنید:

اصلاح موادی از آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری (متن رسمی)

 

 متن منتشر شده از سوی روابط عمومی اسکودا به شرح زیر است:

۱- ماده (۵۴) به شرح زیر اصلاح میشود:

ماده ۵۴- کارآموز در دوره کارآموزی تکالیف زیر را در دو مرحله تحت نظر کانون انجام میدهد:

مرحله اول- شرکت در جلسات سخنرانی علمی و کارگاههای آموزشی حوزه کارآموزی و وکالت به مدت سه ماه با حداقل پنجاه ساعت در صورت عدم شرکت در جلسات این مرحله تا دو مرتبه دیگر قابل تکرار است. در صورت عدم شرکت کارآموز در نوبت سوم با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیئت مدیره پروانه کارآموزی توسط دادگاه انتظامی کانون وکلا ابطال خواهد شد. این تصمیم ظرف ده روز قابل اعتراض در دادگاه عالی است

مرحله دوم- این مرحله بلافاصله پس از مرحله اول آغاز میشود و مدت آن دوازده [ماه] میباشد. در این مرحله کارآموز تحت نظر وکیل سرپرست تکالیف زیر را انجام می دهد:

الف – هفته ای یک روز در مراجع قضایی حضور می یابد و حداقل از چهل پرونده دارای وقت رسیدگی یا در حال رسیدگی، گزارش تهیه می نماید. کارآموز در این مدت باید در همه انواع مراجع قضایی اعم از شعب دادیاری و بازپرسی دادگاههای حقوقی، خانواده، کیفری یک و دو، انقلاب، تجدید نظر و دوایر اجرای احکام حضور یابد؛

ب- با معرفی کانون نزد وکیل سرپرست به آموزش و تمرین عملی امور وکالت بپردازد و گواهی ماهانه وکیل سرپرست را ارائه دهد؛

پ-  در حداقل پنجاه ساعت جلسات سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی حضور یابد.

ت- امور محوله از سوی کانون را انجام دهد؛

ث- گواهی مربوط به انجام تکالیف کارآموزی در محاکم قضایی را ارائه داده و پس از تأیید در کمیسیون کارآموزی در اختبار کتبی و شفاهی شرکت کند.

تبصره۱- کارآموزان در دوره دوم میتوانند تحت نظر وکیل سرپرست وکالت حداکثر تا پنج پرونده را در ماه قبول کنند. وکالت کارآموزان در پرونده هایی که احکام آنها قابل فرجام است یا مرجع تجدید نظر از احکام آنها دیوان عالی کشور است و یا پذیرش اعاده دادرسی کیفری منفرد یا به همراه وکیل سرپرست و سایر وکلا ممنوع است.

تبصره۲- در مورد کارآموزانی که طبق قانون نصف مدت مقرر کارآموزی می کنند مدت دوره های فوق و تکالیف مقرر در آنها به نصف کاهش می یابد.

تبصره ۳- تهیه امکانات و برنامه اجرایی این ماده بر عهده کانون است که با هماهنگی دادگستری کل استان اقدام خواهد کرد.

۲- ماده (۵۶) به شرح زیر اصلاح میشود:

ماده ۵۶- کارآموز پس از طی مرحله اول ظرف یک هفته پس از اعلام کانون وکیل سرپرست خود را با شرایط مقرر از محل کارآموزی انتخاب و موافقت نامه وی را به کانون تسلیم مینماید در غیر این صورت رئیس کانون وکیل سرپرست را انتخاب و مراتب را برای اجرا ابلاغ می کند.

۳- – ماده (۶۴) به شرح زیر اصلاح می شود

ماده ۶۴- در صورتی که کارآموز در اختبار قبول نشود، یک نوبت تجدید دوره خواهد شد. در دوره تجدیدی مرحله دوم ماده (۵۴) این آیین نامه تکرار و در صورت مردود شدن در دومین اختبار، پروانه کارآموزی با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیئت مدیره ابطال می شود. این تصمیم قابل اعتراض در دادگاه عالی است

۴ بند (۱۳) ماده (۱۲۲) به شرح زیر اصلاح میشود:

۱۳- چنانچه در مرحله اول کارآموزی و دوره های تمدیدی مربوط به آن در امر وکالت مداخله کرده و یا در مرحله دوم کارآموزی وکالت پرونده هایی را که از دخالت در آنها ممنوع است بپذیرد

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا