اخبار مجلس شورای اسلامی

طرح اصلاح ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص تعداد اعضای کمیسیون‌های مجلس به صورت عادی بررسی خواهد شد

وکلاپرس- نمایندگان مجلس با بررسی طرح اصلاح ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص تعداد اعضای کمیسیون‌ها به صورت عادی موافقت کردند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از خانه ملت  نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۳۰ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای دوفوریتی طرح اصلاح ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص سقف و کف اعضای کمیسیون‌های مجلس، با ۹۲ رأی موافق، ۱۱۲ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر در جلسه با بررسی دو فوریتی این طرح مخالفت کردند و سپس مقرر شد این طرح به صورت عادی در دستورکار مجلس قرار بگیرد.

بیش از ۲۲ روز از زمان تشکیل مجلس گذشته است، اما هنوز کمیسیون‌های تخصصی مجلس شکل نگرفته است

علیرضا سلیمی به عنوان نماینده درخواست کننده فوریت طرح اصلاح ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گفت: هم اکنون ۳۰ خردادماه بوده و بیش از ۲۲ روز از زمان تشکیل مجلس گذشته است، اما به دلایل مختلف تاکنون کمیسیون‌های تخصصی مجلس شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: بسیاری از نمایندگان تقاضا دارند به کمیسیون‌های پرتقاضا بروند و از طرفی توان علمی و تجربه کافی نیز در اختیار دارند که اگر در کمیسیون مورد تقاضا حضور نداشته باشند منابع انسانی مجلس به هدر می‌رود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص سقف و کف اعضای کمیسیون‌ها بوده که حداقل آن را ۱۹ و حداکثر ۲۳ نفر تعیین کرده که یک تبصره هم دارد. در این تبصره گفته شده در مجلس یازدهم هیئت رئیسه شعب و هیئت رئیسه می‌توانند اعضای کمیسیون قضایی را مشخص کنند که هم اکنون در این طرح به مجلس دوازدهم تغییر می‌کند.

سلیمی اضافه کرد: این ماده وحی منزل نبوده و امکان تغییر آن وجود دارد و از طرفی با توجه به اینکه علیرغم گذشت ۲۲ روز هنوز کمیسیون‌ها تشکیل نشده بررسی این طرح فوریت دارد.

باید اجازه دهیم نمایندگان مانور دهند

حمیدرضا حاجی بابایی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفت: انتخاب اعضای کمیسیون‌ها و مسائل مربوطه توسط هیئت رئیسه انجام نشده بلکه این امر توسط هیئت رئیسه شعب انجام می‌شود و رئیس و نایب رئیس مجلس مشخصا نمی‌توانند در این خصوص تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: در دوره گذشته در همین زمان همین کار را انجام دادیم چرا که اگر این کار را انجام نمی‌دادیم هیچ کمیسیونی امکان تشکیل شدن نداشت لذا اگر می‌خواهیم به مردم خدمت کنیم باید کمیسیون‌ها را تشکیل دهیم. نمایندگانی که از اقصی نقاط کشور به مجلس آمده اند هرکدام یک نخبه منطقه‌ای هستند و نباید با زور در کمیسیون‌ها حاضر شوند بلکه باید اجازه دهیم نمایندگان مانور دهند. بنده نماینده محور هستم و تا روزی که یک نماینده هم مشکل داشته باشد پای آن می‌ایستم چرا که برای آن قسم خورده ام.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده با تعدادی از نمایندگان صحبت کردم و هم اکنون اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی حدود ۱۰ نفر می‌شود و اعضای کمیسیون فرهنگی نیز افزایش پیدا می‌کند، همه نمایندگان باید تلاش کنیم تا مشکلات هر یک از نمایندگان در هر منطقه‌ای حل شود.

اصلاح ماده ۳۸ آیین‌نامه باعث خواهد شد بسیاری از کمیسیون‌های مجلس از تعداد بیافتند

مهرداد بائوج لاهوتی در مخالفت با دوفوریتی طرح اصلاح ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص سقف و کف اعضای کمیسیون‌های مجلس، گفت: ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی به صراحت تعداد سقف و کف اعضای کمیسیون‌های مجلس را بیان کرده است و نیاز نیست اصلاحی در این خصوص صورت گیرد چرا که اگر این اتفاق صورت گیرد باعث خواهد شد بسیاری از کمیسیون‌های مجلس از تعداد بیافتند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه فضای داخلی کمیسیون‌ها در مجلس نیز بسیار کم بوده و این فضا برای تعداد ۲۳ نفر نیز کم است حتی گاهی مهمان که به کمیسیون‌ها می‌آید فضای کافی برای میهمانان نیز وجود ندارد لذا این اصلاحیه به صلاح نیست و از نمایندگان می‌خواهم که با آن مخالفت کنند.

در کمیسیون قضایی و حقوقی تنها ۲ نماینده ثبت نام کرده اند

علی خضریان نیز در مخالفت با این تقاضا، گفت: آنچه به نظر می‌آید آن است که هیئت رئیسه نمی‌خواهد کمیسیون‌ها در حال حاضر تشکیل شود، ما در این خصوص به صراحت قانون داریم، متاسفانه کمیسیون‌هایی منجمله کمیسیون قضایی و حقوقی تنها ۲ نماینده ثبت نام کرده اند، عدد ۲۵ را برای سقف کمیسیون‌ها از کجا آورده اید؟

بیشتر بخوانید:

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر این ماده اصلاح شود هر نفری که وارد کمیسیون‌های دیگر شود سایر کمیسیون‌ها از کار می‌افتند در حالی که در حال حاضر برای کمیسیون قضایی ۲ نماینده، برای کمیسیون فرهنگی ۶ نماینده ثبت نام کرده اند و عملا ابزار‌های نظارتی مجلس در برخی کمیسیون‌ها قرق شده و برخی کمیسیون‌ها ناکارآمد خواهند شد لذا از هیئت رئیسه محترم می‌خواهم که در این خصوص با شفافیت عمل کنند و بر اساس ماده ۳۷ آیین‌نامه داخلی امتیازات را به صورت شفاف در اختیار نمایندگان قرار دهند.

منبع: خانه ملت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا