اخبارویژه

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی حداکثر ظرف مدت ۵۰ روز رییس جمهور جدید انتخاب می‌شود

وکلاپرس _ سخنگوی شورای نگهبان درباره روند قانونی اداره کشور در پی شهادت رئیس‌جمهور با توجه به اصل ۱۳۱ قانون اساسی و تعیین تکلیف پست ریاست جمهوری، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایسنا، هادی طحان‌نظیف (عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان) در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به پیش‌بینی قانون اساسی برای شرایط فوت رییس جمهور با تسلیت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان او اظهار کرد: این عزیزان در شب ولادت امام رضا (ع) مزد سال ها سربازی خادمی و خدمت بی منت به ملت شریف و عزیز ما را گرفتند و مردم واقعا قدردان خادمان عزیزان هستند و نام نیک این عزیزان و خدمات و تلاش های این عزیزان از خاطره ملت ما نخواهد رفت.

این حقوقدان تاکید کرد: درست است که شخص رئیس جمهور و افراد خادم دیگری را در این سانحه از دست دادیم ولی همانطور که رهبری فرمودند در سطح خدمت گزاری به مردم شریف‌مان خللی ایجاد نخواهد شد و قانون اساسی برای چنین شرایطی نیز پیش‌بینی‌هایی داشته است.

اداره کشور به عهده معاون اول رئیس جمهور قرار می‌گیرد

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: در این خصوص با اصل ۱۳۱ قانون اساسی مواجهیم که در آن آمده است که در صورت فوت یا مواردی از این دست در خصوص رئیس‌جمهور، اداره کشور با موافقت رهبری به عهده معاون اول رئیس جمهور قرار می‌گیرد.

وی افزود: معاون اول عملاً اختیارات رئیس‌جمهور را بر عهده می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: یک شورا متشکل از روسای محلی و قوه قضائیه و معاون اول رئیس جمهور موظفند ترتیبی را اتخاذ کنند که حداکثر ظرف مدت ۵۰ روز رییس جمهور جدید انتخاب شود.

بیشتر بخوانید:

همه چیز بر مدار قانون پیگیری خواهد شد

طحان نظیف با تاکید بر اینکه همه چیز بر مدار قانون پیگیری خواهد شد و هیچ خللی به لحاظ ترتیبات قانونی در کشور وجود ندارد، گفت: همانطور که رهبر فرزانه انقلاب دیروز فرمودند همه امور برای چنین وضعیتی در قانون پیش‌بینی شده و امور مردم و کشور با خلل مواجه نخواهد شد.

وی تاکید کرد: از دیروز که این اتفاق پیش آمد، موارد لازم به معاون اول رئیس جمهور گفته شد و اداره امور توسط ایشان انجام می‌شود و از دیروز این فرآیند آغاز شده است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: موضوع فرایند حداکثر ۵۰ روزه برای برگزاری انتخابات، تمهیداتی لازم را خواهد داشت و دستگاه‌های مختلف هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد.

از لحاظ قانون با شرایط خاصی مواجه نیستیم

طحان نظیف تاکید کرد: همه چیز بصورت طبیعی و بر مدار قانون پیش خواهد رفت.

وی افزود: ما در حال متحمل شدن ضایعه بزرگی هستیم و این را می‌دانیم اما قانون نیز هم برای شرایط عادی و اینچنین پیش‌بینی‌های لازم را کرده و از لحاظ قانون با شرایط خاصی مواجه نیستیم.

طحان نظیف با بیان اینکه «داغدار عزیزان‌مان هستیم که افراد خدومی بودند که برای خدمت به مردم سر از پا نمی‌شناختند»، تاکید کرد: از باب اداره کشور هیچ خلل و نگرانی وجود ندارد و کار طبق موازین قانونی پیگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دوره رئیس جمهور بعدی چهار ساله است؟

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه یکسال تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۴ باقی مانده بود، دوره رئیس جمهور بعدی یک‌ساله است یا چهار ساله، گفت: این ها مواردی است که خودمان هم باید در شورای نگهبان درباره آن صحبت کنیم؛ پس از بررسی‌های دقیق‌تر توضیحات لازم را ارائه خواهم داد.

وی ادامه داد: در این زمینه قانون صراحت دارد که رئیس جمهوری که انتخاب می‌شود برای دوره‌ی ۴ ساله است و تصور من نیز همین است اما پس از بررسی‌های دقیق‌تر جزییات اعلام می‌شود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا