اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

حسن نوروزی: نمی ‌توانیم بین وکیل و قاضی در نظارت فرق بگذاریم

وکلاپرس- نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نسبت به دفاع از بخشنامه نظارت بر رفتار وکلا پرداخت و گفت: نمی ‌توانیم بین وکیل و قاضی فرق بگذاریم.

به گزارش وکلاپرس حسن نوروزی، نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در گفت و گو با روزنامه اعتماد به دفاع از بخشنامه نظارت بر رفتار وکلا پرداخت.

شرح گفت و گو در ادادمه آمده است.

آقای نوروزی، موضوع تاسیس اداره نظارت بر وکلا با واکنش‌های بسیاری ازسوی جامعه حقوقی کشور مواجه شد؛ نظر شما به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون حقوقی مجلس درمورد تشکیل چنین اداره‌ای چیست؟

من خبر ندارم که جریان چیست، این بخشنامه چه زمان صادر شده است؟!

بیشتر بخوانید: بخشنامه معاون حقوقی قوه قضاییه در خصوص مدیریت نظارت بر وکلا

این بخشنامه اواخر آبان‌ماه صادر شده که در واقع برمبنای آن قرار است اداره‌ای برای نظارت بر عملکرد وکلا راه‌اندازی کنند. اداره‌ای که می‌توان آن را موازی با دادگاه‌های انتظامی کانون وکلا درنظر گرفت. وکلا معتقدند این کار استقلال کانون وکلا را از بین می‌برد. ضمن اینکه مواردی مانند نظارت بر حجاب زنان در این بخشنامه آمده که ازطرف جامعه حقوقی با واکنش اعتراضی مواجه شده است.

به هرحال وکلا در حوزه قضایی خدمت قضات می‌رسند و ما باید یک قوه قضایی منسجم داشته باشم. ما نمی ‌توانیم بین وکیل و قاضی فرق بگذاریم و بگوییم قاضی از قوه قضاییه است اما وکیل از دستگاهی مجزاست و نباید به آن نزدیک شد؛ نظر من این است که قاضی و وکیل، مکمل یکدیگر هستند. یعنی بحث خواهان و خوانده، شاکی و مشتکی ‌عنه و قاضی و وکیل، ۶ مقوله‌ ای هستند که از هم جداناپذیرند. یعنی اگر خواهان و خوانده‌ ای است باید قاضی باشد و اگر قاضی باشد، چون خواهان و خوانده ضعف‌هایی دارند و نمی ‌توانند حرف هایشان را درست بیان کنند باید وکیل داشته باشند، لذا معتقدم اینها باید بهم نزدیک باشند.

بیشتر بخوانید: رییس دادگستری قزوین: نظارت بر وکیل نه به معنای بی اعتمادی، بلکه به معنای تداوم اعتماد است

این دقیقا همان مسئله ‌ای نیست که وکلا به آن اعتراض دارند و از آن با عنوان از بین بردن استقلال کانون‌ های وکلا یاد می ‌کنند؟

ببینید به‌ عنوان نمونه در حال حاضر کانون مشاوران فعالند که قوه قضاییه از آنها آزمون می‌گیرد؛ یعنی آنها دیگر ۱۰۰ درصد وکیل قوه قضاییه هستند؟ خیر!‌ بنده در گذشته قاضی بودم و هیچ تفاوتی میان وکیلِ کانون وکلایی و وکیلِ کانون مشاوران قائل نمی ‌شدم؛ چراکه اینها یک مقوله هستند. به نظر من این حساسیت ‌ها، حساسیت ‌های خاصی است که مثلا ما مستقل هستیم! مگر الان خود قاضی که زیرنظر قوه قضاییه است، مستقل نیست؟!

بیشتر بخوانید: شکایت یک وکیل از معاونت حقوقی قوه قضاییه درخصوص بخشنامه نظارت بر وکل

بله مستقل هستند، ولی چه لزومی به چنین کاری وجود دارد؟ اگر وکلا، مرتکب خلافی شوند، این تخلف در همان نهاد نظارتی خودشان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. پس چه نیازی به تاسیس و تشکیل نهادی دیگری برای نظارت مجدد به این موضوع است؟ آیا این نگاه، مبتنی بر نوعی بی‌اعتمادی به کانون وکلا نیست؟

این اقدام قوه قضاییه در راستای انسجام‌بخشی، وحدت ‌بخشی و مراعات تعادل بین همه اطراف یک پرونده است. این اقدام در راستای آن رویکردی است را که آقای رئیسی دستور دادند و در راستای آن، چند نفر از وکلای تضمینی را دستگیر کردند. درنتیجه می ‌خواهند آن روند را مرتفع و نظم‌ بخشی کنند که به نظرم کار خوبی است.

منبع: روزنامه اعتماد

بیشتر بخوانید: حسن نوروزی: مخالف طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا