اخبار قوه قضاییه

نظارت بر وکیل نه به معنای بی اعتمادی، بلکه به معنای تداوم اعتماد است

وکلاپرس– رییس کل دادگستری استان قزوین با تأکید بر ضرورت صیانت از سلامت نهاد وکالت در کشور گفت: نظارت بر وکیل نه به معنای بی اعتمادی، بلکه به معنای تداوم اعتماد است.

به گزارش وکلاپرس به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین قدرتی در نشست مسئولان قضائی استان با هیئت مدیره کانون وکلا و و کارشناسان رسمی و مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضائیه در استان، بر استمرار ارتباط وکلای دادگستری با دستگاه قضائی تاکید و اظهار کرد: از آنجا که وکلا به صورت مستقیم با دادگاه‌ها، دادسراها، اصحاب دعوا، دعاوی مختلف و پرونده‌های پیچیده سر و کار دارند، نظراتشان برای قوه قضائیه می‌تواند بسیار راهگشا باشد و معتقدیم جریان وکالت می‌تواند نقش ارزنده‌ای در کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری ایفا کند.

بیشتر بخوانید: بخشنامه معاون حقوقی قوه قضاییه در خصوص مدیریت نظارت بر وکلا

مقام ارشد قضائی استان با بیان اینکه سخن گفتن از سلامت قوه قضائیه بدون سلامت جریان وکالت امکان پذیر نیست، بر ضرورت صیانت از سلامت نهاد وکالت در کشور تاکید کرد و ادامه داد: چرا باید اجازه دهیم چند وکیل، قاضی و کارمند ناسالم، نگاه مردم را به ما عوض کنند و این سالم سازی نیز با بخشنامه امکان پذیر نیست بلکه در میدان عمل باید اعتماد آفرینی کرد و رضایت مردم را به دست آورد.

بیشتر بخوانید: نامه رؤسای کانون های وکلا به رییس قوه قضاییه درباره نظارت بر وکلا

وی در ادامه افزود: کار هماهنگ مبارزه با فساد، امر بسیار مهمی است که همکاری همه بخش‌ها را می‌طلبد و سلامت قوه قضائیه بدون سلامت قاضی و سلامت نهاد وکالت بدون سلامت وکلا امکان پذیر نیست. جریان سالم قضائی همراه با جریان سالم در درون کارشناسان، وکلا و ضابطان است و مردم؛ همه ما را یک مجموعه می‌بینند.

حجت الاسلام و المسلمین قدرتی با تاکید بر لزوم استقلال وکیل اظهار داشت: به موازات استقلال قاضی، معتقدیم وکیل هم باید استقلال داشته باشد اما این استقلال به معنای عدم نظارت نیست و نظارت بر قاضی و وکیل به معنای بی اعتمادی نیست بلکه به معنی تداوم اعتماد است و برای تضمین تداوم اعتماد و سلامت وکیل و قاضی، این سازوکار نظارتی در قانون پیش بینی شده که باید فعال باشد تا از سوءاستفاده‌ها جلوگیری کند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: ما تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات موجود در مسیر تعامل دستگاه قضائی با نهاد وکالت به کار می‌گیریم و تردید نداریم که با کمک شما عزیزان این مشکلات قابل رفع است. همچنین در جهت فعال‌تر ساختن نهاد داوری در کشور مصمم هستیم و معتقدیم این موضوع به کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری کمک شایانی می‌کند.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا