اخبار کانون ها

رییس کل دادگستری استان گلستان: مسئولیت شرعی وکلا به یقین سخت‌تر از قضات است

وکلاپرس- رئیس کل دادگستری گلستان در آیین شانزدهمین دوره تحلیف کارآموزان وکالت گلستان به منظور گرامیداشت شصت و نهمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری بر نقش و اهمیت وکلا در تحقق عدالت تاکید کرد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از ایرنا، حیدر آسیابی رئیس کل دادگستری گلستان پنج شنبه گذشته (۵ اسفند ۱۴۰۰) در مراسم تحلیف ۴۸ نفر از کارآموزان وکالت گلستان خطاب به کارآموزان مسئولیت شرعی وکلا را سخت تر از قضات دانست و بر پایبندی وکیل به سوگند نامه وکالت تاکید کرد.

موکل با وکیل صادق تر از قاضی است

آسیابی در آیین شانزدهمین دوره تحلیف کارآموزان وکالت گلستان که در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد با تبریک سالروز جامعه مهندسان، استقلال کانون وکلا و عید مبعث افزود: مسئولیت شرعی وکلا به یقین سخت تر از قضات است چرا که قاضی جاهلی بین دو عالم بوده که بر اساس ادله ظاهری حکم صادر می کند ولی وکیل بهتر دانسته حق به جانب کدام طرف است، چرا که موکل با وکیل صادق تر از قاضی است.

بیشتر بخوانید:

وی اظهار داشت: در جهان وکیل کمک کار در کشف جرم است ولی در کشور ما چه اتفاقی می افتد؟ موکل به وکیل اعتراف می کند و وکیل براساس سوگندنامه باید پایبند به شرافت، قضاوت و احقاق حق است.

وکیل باید پایبند به احقاق حق و مدار عدالت باشد

رئیس کل دادگستری گلستان بیان کرد: قاضی رای صادر می کند ولی وکیل در تحقق عدالت واقع و غیر واقع موثر بوده و کسی که از باطل دفاع کرده به یقین مسئولیت شرعی او بالاتر است و وکیل باید پایبند به احقاق حق و مدار عدالت باشد.

آسیابی تصریح کرد: عدالت نوین ترمیمی جایگزین حبس تاثیرات چشمگیری برای جبران خسارت دارد و این نهاد در این موضوع پیشرو است.

نائب رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان: نفع استقلال کانون وکلا، حفظ حقوق شهروندی است

در ادامه نائب رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان در این آیین گفت: امروز در جامعه این شائبه بوجود آمده که مفهوم استقلال کانون وکلا، خودمختاری است ولی به هیچ عنوان به اینگونه نبوده و استقلال فعالیت وکلا به عنوان نهاد مدنی در کنار حاکمیت و نظام محقق می شود.

بیشتر بخوانید:

حمیدرضا مومن افزود: استقلال کانون وکلای دادگستری به این معنا بوده که اگر وکیل در محکمه دفاع می کند مورد بازخواست حقوقی قرار نگیرد و به یقین در حفظ حقوق مردم اگر وکیل مستقل نداشته باشیم آنکه ضرر می کند بی شک مردم هستند و نفع استقلال کانون وکلا در راستای حفظ حقوق شهروندی است.

رئیس کمیسیون کارآموزی: وکلا باید زمینه ظرفیت های سازش را فراهم کنند

رئیس کمیسیون کارآموزی و اختبار کانون وکلای دادگستری گلستان در این آیین اظهار داشت: نهاد کهن مدنی بیش از هفتاد سال قدمت دارد و در یک دهه اخیر ارتباط کانون با دادگستری استان جز نزدیکترین و کم حاشیه ترین ارتباط ها در کشور بوده است.

علی طالع زاری با بیان این که امروز ۴۸ نفر از کارآموزان پس از طی مراحل اداری با لباس وکالت سوگند خوردند، گفت: شما از امروز نماینده صنف بیش از هفتاد سال سابقه هستید و مسئولیتی در قبال اجتماع و جامعه مدنی نهاد عدالت و حول محور ارزش هایی چون نظم، امنیت، انصاف و عدالت دارید

بیشتر بخوانید:

وی تاکید کرد: وکلا باید زمینه ظرفیت های سازش را فراهم کنند که امروز دنیا در سیستم های مترقی بر مبنای جبران خسارت قوانین را ترسیم می کنند و دیگر مجازات اثری جز شلوغ کردن دادگستری و جامعه ندارد.

در پایان این مراسم، ۴۸ نفر از کارآموزان وکالت گلستان(کانون وکلای دادگستری گلستان) با انجام مراسم تحلیف، به جرگه وکلای استان پیوستند. ‌

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا