یادداشت

رییسی: کانون های وکلا با تکیه بر اصل حاکمیت قانون، قادر به اجرای آیین نامه نیستند

وکلاپرس- رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان در یادداشتی که در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد نوشته است که کانون های وکلا با تکیه بر اصل حاکمیت قانون، قادر به اجرای آیین نامه نیستند.

به گزارش وکلاپرس به نقل از صفحه اینستاگرام دکتر لیلا رییسی، رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان، روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۱ جلسه فوق العاده روسای کانون های وکلای دادگستری کشور پیرامون آیین نامه اصلاحی لایحه قانونی استقلال مصوب ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ به صورت برخط و حضوری برگزار شد.

دکتر لیلا رییسی، در این یادداشت به موضوع ضرورت حفظ اتحاد کانون های وکلای دادگستری و ایستادگی بر مواضع خود پرداخت. او هم چنین در این یادداشت تاکید کرده است که با عنایت به آن که برخی مواد مندرج در آیین نامه جدید، خلاف صریح قانون است، از حیث قانونی اساسا ظرفیت اجرای آن وجود ندارد و کانون های وکلای دادگستری با تکیه بر اصل حاکمیت قانون، قادر به اجرای آیین نامه در شرایط موجود نیستند.

رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان در پایان، از ارسال کلیه موارد خلاف قانون مذکور در آیین نامه جدید در قالب یک نامه به قوه قضاییه توسط اسکودا خبر داد.

متن یادداشت در ادامه آمده است.

روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۱ جلسه فوق العاده روسای کانون های وکلای دادگستری کشور پیرامون آیین نامه اصلاحی لایحه قانونی استقلال مصوب ۰۲/۰۴/۱۴۰۰ بصورت برخط و حضوری برگزار گردید.

در این جلسه هیأت رییسه اتحادیه و روسای کانون های وکلای دادگستری حاضر، همگی ضمن تأکید بر ضرورت حفظ اتحاد کانون های وکلای دادگستری در این برهه از زمان، اذعان داشتند کانونها در مقطع فوق العاده حساس تاریخی هستند که به جرأت می توان گفت در طول صد سال نهاد وکالت، مشابه آن وجود نداشته و به همین دلیل باید مواضع خود را بصورت کاملا شفاف بیان کرده و با اتحاد و انسجام بر این مواضع ایستادگی کنند.

از موارد مهم مذکور در این جلسه آن بود که از ابتدا قرار بوده در ذیل ماده ۲۲، آیین نامه، اصلاح گردد نه آن که آیین نامه جدید نوشته شود لذا با عنایت به آن که برخی مواد مندرج در آیین نامه جدید، خلاف صریح قانون است، از حیث قانونی اساسا ظرفیت اجرای آن وجود ندارد و کانونهای وکلای دادگستری با تکیه بر اصل حاکمیت قانون، قادر به اجرای آیین نامه در شرایط موجود نمی باشند.

از سوی دیگر حاضرین اظهار داشتند کانون های وکلای دادگستری به عنوان مجموعه ای که دلسوز نظام و دارای ارتباط تنگاتنگ قانونی با قوه قضائیه هستند، خواهان تعامل با قوه قضائیه بوده و آمادگی خود را برای رایزنی و دیدار با ریاست قوه قضائیه اعلام می کنند.

در پایان جلسه مقرر گردید کلیه موارد خلاف قانون مذکور در آیین نامه جدید در قالب یک نامه به امضای روسای کانون های وکلای دادگستری، توسط اتحادیه برای ریاست محترم قوه قضائیه ارسال و از ایشان درخواست شود نسبت به اعاده آیین نامه به مرجع تنظیم، جهت حذف و یا اصلاح مواد مغایر با قانون و ناقض استقلال کانون های وکلای دادگستری اقدام فرمایند.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است ۲۱ تیرماه نشست رؤسای کانون های وکلای دادگستری و هیات رییسه اسکودا پیرامون آیین نامه لایحه استقلال کانون های وکلا به صورت آنلاین و برخط برگزار شد. نتیجه این نشست، تهیه یک نامه متضمن کلیه موارد خلاف قانون مذکور در آیین نامه جدید با امضای روسای کانون های وکلای دادگستری بوده است تا توسط اتحادیه به ریاست قوه قضاییه ارسال و از وی درخواست شود نسبت به اعاده آیین نامه به مرجع تنظیم، جهت حذف و یا اصلاح مواد مغایر با قانون و ناقض استقلال کانون های وکلای دادگستری اقدام کند.

منبع: صفحه اینستاگرام دکتر رییسی

خرید آنلاین کتاب حقوقی و وکالت و قوانین و کتب کاربردی حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا