اخبار مجلس شورای اسلامیویژه

رئیس کمیته بررسی طرح استفاده شرکت های خصوصی از نماینده حقوقی: فقط کانون وکلا مخالفت کرد

محمدتقی نقدعلی درباره جلسه دیروز کمیسته تخصصی بررسی «طرح اصلاح قانون استفاده بعضی از دستگاه ها از نماینده حقوقی در مراجع قضایی» گفت

وکلاپرس- رئیس کمیته تخصصی بررسی «طرح اصلاح قانون استفاده بعضی از دستگاه ها از نماینده حقوقی در مراجع قضایی» از مخالفت کانون وکلا با این طرح در جلسه دیروز کمیته خبر داد.

به گزارش وکلاپرس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدتقی نقدعلی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز اولین جلسه تخصصی بررسی طرح قانونی اصلاح استفاده دستگاه‌ها از نماینده حقوقی پیرامون پیشنهاد دستگا‌های مختلف، با حضور نمایندگان کانون وکلای دادگستری، کارشناسان قوه قضائیه، وزارت دادگستری، بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت کشور، وزارت اقتصاد و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه چهار محور مورد بررسی قرار گرفت، افزود: عنوان قانون، اصلاح برخی عناوین قانون پیشین مصوب سال ۱۳۷۴ یکی از این محور‌ها بود که اسامی برخی نهاد‌ها عوض شده بود که باید در این قانون جدید، اصلاحات صورت می‌گرفت. محور دوم پیرامون گستره قانون جدید بود که علاوه بر ارگان‌های دولتی و نهاد‌های انقلابی، شرکت‌های خصوصی هم مجوز برخورداری از نماینده حقوقی را داشته باشند.

نقدعلی ادامه داد: شمول این قانون و اینکه آیا این مجوز به همه شرکت‌ها داده شود یا فقط شرکت‌هایی که فعالیت اقتصادی دارند، از دیگر موضوعات مورد بررسی بود. همچنین شرایط نمایندگان حقوقی از جمله تحصیلات، سابقه، تجربه و رشته‌های تحصیلی مجاز برای نمایندگی حقوقی در جلسه عصر یکشنبه مطرح شد.

رئیس کمیته تخصصی بررسی «طرح اصلاح قانون استفاده بعضی از دستگاه ها از نماینده حقوقی در مراجع قضایی» گفت: محور سوم به این موضوع اختصاص داشت که آیا محدوده پرونده‌هایی که به عنوان نماینده حقوقی از طرف دستگاه‌ها اعم از خصوصی و دولتی شرکت می‌کنند، مطلق باشند یا برخی پرونده‌ها استثنا شوند؟

وی با بیان اینکه اصل موضوع یعنی جواز دستگاه‌ها برای استفاده از نماینده حقوقی به استثنای کانون وکلا، مورد وفاق همه حضار در جلسه امروز بود، گفت: با توجه به مشخص شدن چارچوب مسائل مورد بحث در این جلسه مقرر شد اگر دستگاه‌ها پیشنهاد تازه‌ای دارند در جلسه آینده کمیته مطرح کنند و محور‌های مورد بحث امروز از جمله شرکت‌های تحت شمول این قانون، شرایط نمایندگان حقوقی، پذیرش وکالت موارد استثنا برای پرونده‌های حقوقی و چگونگی رسیدگی به تخلفات مراجع اعطای مجوز به نمایندگان حقوقی در جلسه آینده بررسی شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا