نظریه مشورتی

نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه درباره اعتراض ثالث اجرایی در پرونده مهریه

مشخصات نظریه:

  • شماره نظریه: ۷/۱۴۰۲/۱۰۰۵
  • شماره پرونده: ۱۴۰۲-۱۲۷-۱۰۰۵ح
  • تاریخ نظریه: ۱۴۰۳/۰۱/۲۸

استعلام:

در صورتی که بابت مطالبه مهریه قرار تأمین خواسته صادر و در اجرای این قرار اموالی توقیف شود و سپس در پرونده دیگری، شعبه دیگر رأی به محکومیت زوج به پرداخت مهریه صادر کند، اعتراض ثالث اجرایی باید در کدام شعبه رسیدگی شود؟ در شعبه‌ای که قرار تأمین خواسته صادر کرده و یا شعبه‌ای که رأی اصلی محکومیت به پرداخت مهریه را صادر کرده است؟

بیشتر بخوانید:

پاسخ اداره کل حقوقی قوه قضاییه:

اولاً، در فرض سؤال که در راستای مطالبه مهریه شعبه‌ای از دادگاه قرار تأمین خواسته صادر کرده و شعبه دیگر نیز حکم به پرداخت مهریه صادر کرده است، اصولاً نمی‌بایست پرونده اصلی راجع به مطالبه مهریه به شعبه دیگر ارجاع می‌شد و این پرونده می‌بایست به همان شعبه‌ای ارجاع می‌شد که قرار تأمین خواسته را صادر کرده است.

ثانیاً، در فرض سؤال مفروض آن است که با ارجاع دعوای اصلی به شعبه دیگر، شعبه صادر‌کننده قرار تأمین خواسته باید پرونده راجع به آن را از آمار کسر و نزد شعبه رسیدگی‌کننده به دعوای اصلی ارسال کند و رسیدگی به اعتراض ثالث نسبت به عملیات اجرایی صورت گرفته در اجرای قرار تأمین خواسته نیز در صلاحیت شعبه اخیرالذکر است.

منبع: اداره کل حقوقی قوه قضاییه

یک دیدگاه

  1. شما را به خدا یک مرد پیدا بشه این وضعیت مهریه نا متعارف رو برای همیشه درست کنه ،کجای اسلام گفته شده یک طرف در وضعیت بی ثبات اقتصادی له بشه یک طرف که خانه دار بوده همه سرمایه شوهر و فرزندان رو با خود ببره . حداقل برای مهریه قیمت سکه را هر سالی که عقد تعیین شده به قیمت همان سال و سالهای بعد را با تورم سالانه بانک مرکزی که تمام حقوق با آن افزایش میابد سکه را هم با همان محاسبه کرده و سکه یا پول آن تحویل داده شود یا در همان ابتدای عقد هر چقدر خانواده عروس توانست مهریه دریافت و در قباله ازدواج تسویه حساب شود یا مثل دیه یک سقف برای مهریه تاکید میکنم یک سقف که مجدداً دور زده نشود و یک معیار برای سکه به عنوان مهریه مشخص شود که فقط کشور در افزایش یا کاهش قیمت سکه به عنوان مهریه دخالت داشته باشد نه عوامل خارج از کشور.تمام این اقدامات باعث می‌شود پرونده های طلاق ، ازدواج سفید ، مجرد ماندن جوانان ،بی بندوباری و… انشالله کاهش میابد . ضمناً با این حجم از پرونده های مهریه هر بار که قیمت سکه نوسان پیدا میکند مجدداً پرونده های قبل هم بخاطر اعسار و …برای بررسی مجدد به دادگاه برمیگردد.حالا چرا مسئولان تا حالا اقدامی کاربردی نکرده‌اند الله اعلم.پس نتیجه میگیریم برای ریشه کنی ظلم و این بی عدالتی ها و …. اللهم عجل لولیک فرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا